Pulë në aspik me perime, vezë dhe barishte të freskëta

Pulë në aspik me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Edhe pse kjo pjatë kërkon rreth 5 orë për t’u përgatitur, nuk është e vështirë për t’u përgatitur. Si një meze të ftohtë, duket mirë në një tryezë në çdo rast feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pulë në aspik me perime
Pulë në aspik me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Edhe pse kjo pjatë kërkon rreth 5 orë për t’u përgatitur, nuk është e vështirë për t’u përgatitur. Si një meze të ftohtë, duket mirë në një tryezë në çdo rast feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 karrota
 • 1 qepë
 • 500 g fileto pule
 • 1 500 ml ujë
 • 2 gjethe dafine
 • 5-6 kokrra piper të zi
 • 30 g xhelatinë pluhur
 • 3 vezë
 • kripë, sipas shijes
 • 6 lugë misër, të konservuar
 • 6 lugë bizele të njoma
 • majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini, shpëlajini dhe copëtoni karotat dhe qepët.
 2. Vendosni fileton e pulës në një tenxhere.
 3. Mbulojeni me 1.3 litra ujë.
 4. Shtoni perimet, gjethet e dafinës dhe kokrrat e piperit.
 5. I sillni të gjitha të ziejnë Sillni.
 6. Heqni shkumën me një lugë të prerë ose një lugë supe në mënyrë që lëngu të mos turbullohet më vonë.
 7. Lëreni të gjithë të ziejë në zjarr të ulët për rreth 30-40 minuta.
 8. Kripe lëngun pak më parë fundi i kohes se zierjes.
 9. Hiqni mishin dhe perimet nga tenxherja.
 10. Lulim lëngun.
 11. Pulën e presim dhe karotat i presim në feta.
 12. Lyejmë 30 gr xhelatinë në një gotë me ujë.
 13. Lëreni zhytet për 20-30 minuta.
 14. The Ngrohim xhelatinën në një tenxhere të vogël dhe e shpërndajmë plotësisht.
 15. Më pas e përziejmë në lëngun e mishit.
 16. Rromë lëngun me kripë dhe piper.
 17. Vezët i ziejmë fort për 10 minuta. .
 18. Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 19. Vezët qërohen dhe priten për së gjati.
 20. bizele dhe misër nga Hiqni kanaçet.
 21. I kulloni mirë dhe vendosini në tasa.
 22. Rreshtoni 6 tasa të vegjël me film ngjitës.
 23. Vendosni 2 gjysma të vezëve me anën e prerë poshtë dhe 1 lugë misër mbi secilën bazë.
 24. Mbuloni me lëngun e ftohur. .
 25. Vendosni enët në frigorifer për 10-15 minuta që të ftohen.
 26. Shpërndani mishin e grirë në aspik në mënyrë të barabartë në tas. pjesa tjetër e lëngut .
 27. Vendosni enët në frigorifer për 3-4 orë derisa të jenë plotësisht të mbyllura.
 28. Përpara se t’i shërbeni, ktheni enët me kokë poshtë në pjata të sheshta.
 29. Hiqni folenë. për të festuar.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • skutter
 • sitë
 • lugë përzierje
 • gotë
 • tenxhere me vezë
 • tas