Pumpkin Spice Latte – pije perfekte për vjeshtë

Pumpkin Spice Latte - pije perfekte për vjeshtë

Kushdo që pëlqen një latte me kunguj, me siguri do ta vlerësojë këtë recetë. Erëza e kungullit me një shije të pasur kungulli dhe një ngarkesë e tërë erëzash do ta bëjë një mbrëmje të ftohtë shumë më të ngrohtë dhe më të këndshme. Kjo pije vjeshte është e domosdoshme gjatë ditëve të ftohta.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 4 lugë gjelle pure kungull
 • ½ lugë gjelle kanellë, bluar
 • ¼ lugë xhenxhefil, bluar
 • ⅛ lugë karafil, bluar
 • ⅛ lugë arrëmyshk, bluar
 • 2 filxhanë qumësht, ose qumësht me bazë bimore
 • 2 lugë gjelle kafe sheqer
 • 2 qese çaji të zi
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere të vogël, bashkoni purenë e kungullit dhe erëzat.
 2. Nxehni përzierjen në zjarr të ngadaltë, duke e trazuar.
 3. Shtoni qumështin, sheqerin dhe qeskat e çajit.
 4. Leni të ziejë duke e përzier vazhdimisht.
 5. Ngroheni përzierjen, rreth 5 minuta lëreni të ziejë.
 6. Hiqni tenxheren nga zjarri.
 7. Hiqni qeskat e çajit dhe përzieni me ekstraktin e vaniljes.
 8. Pumpkin Spice Latte mund të rrihet me shkumëzues elektrik qumështi.
 9. Hidhni duke ngrohur Pumpkin Spice Latte në një filxhan dhe shijojeni.

Utils

 • tenxhere
 • qumështi
 • filxhan

Recetat e fundit