Punch aromatike për fëmijë me lëng rrushi, portokalli dhe limon

Punch aromatike për fëmijë me lëng rrushi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo është e shijshme jo vetëm për të vegjlit. Fruta e nxehtë e bërë nga lëngu i rrushit, lëngu i mollës, portokalli dhe limoni ka shije shumë pikante me kanellë, karafil dhe anise të yjeve dhe ju fton të zgjateni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Punch aromatike për fëmijë me lëng rrushi
Punch aromatike për fëmijë me lëng rrushi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo është e shijshme jo vetëm për të vegjlit. Fruta e nxehtë e bërë nga lëngu i rrushit, lëngu i mollës, portokalli dhe limoni ka shije shumë pikante me kanellë, karafil dhe anise të yjeve dhe ju fton të zgjateni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 ml lëng molle
 • 250 ml lëng rrushi
 • 500 ml çaj frutash
 • 1 shkop kanellë
 • 5-6 karafil
 • 1 anise yll
 • ½ portokall
 • ½ limon

Udhëzime

 1. Përgatitni çajin e frutave me ujë dhe lëreni të piqet.
 2. Hidhni lëngun e mollës dhe lëngun e rrushit në një tenxhere.
 3. Shtoni shkopin e kanellës, anise dhe karafilit.
 4. Vendosni 2-3 feta portokalli dhe limon në tenxhere.
 5. Ngrohni gjithçka dhe derdhni çajin e frutave.
 6. Lëreni grushtin të pjerrët dhe hidheni në filxhanë.
 7. Shërbejeni me një fetë portokalli në buzë të gotës.

Vegla

 • caji
 • tenxhere
 • lugë
 • filxhan çaji
 • thikë