Punch për fëmijë pa alkool me lëng molle dhe portokalli

Punch për fëmijë pa alkool me lëng molle dhe portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo pije e ëmbël dhe shumë aromatik është një pije e njohur në festat e fëmijëve dhe në kohën e Krishtlindjeve. Punch përgatitet me çaj frutash, erëza, lëng molle dhe portokalli dhe ka shije të mrekullueshme dimërore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Punch për fëmijë pa alkool me lëng molle dhe portokalli
Punch për fëmijë pa alkool me lëng molle dhe portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo pije e ëmbël dhe shumë aromatik është një pije e njohur në festat e fëmijëve dhe në kohën e Krishtlindjeve. Punch përgatitet me çaj frutash, erëza, lëng molle dhe portokalli dhe ka shije të mrekullueshme dimërore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 4 qese çaji me çaj frutash
 • 250 ml lëng molle
 • 250 ml lëng portokalli
 • 1 l ujë
 • sheqer vanilinë
 • 4 karafil
 • 4 kanellë
 • 4 anise yje
 • shop kanelle, për zbukurim
 • portokalli, per zbukurim

Udhëzime

 1. Veni ujin në një tenxhere.
 2. Hiqni nga pjata dhe lërini qeskat e frutave të ziejnë në të për rreth 5-8 minuta.
 3. Hiqni qeskat dhe hidhni lëngjet e frutave.
 4. Kanellë, karafil , anise dhe vanilinë- Shtoni sheqerin.
 5. Përziejini gjithçka dhe ngroheni.
 6. Lëreni grushtin e fëmijëve të qëndrojë për 30 minuta dhe më pas kullojeni me sitë.
 7. Shërbejeni grurin e fëmijëve në gota dhe zbukurojeni me një shkop kanelle dhe feta portokalli.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • kullues çaji