Punch rumi i bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni

Punch rumi i bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

E bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni bëhet me vetëm disa përbërës. Një gotë rum punch ju ngroh në mbrëmjet e ftohta të dimrit dhe ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Punch rumi i bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni
Punch rumi i bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

E bërë në shtëpi me raki dhe lëng limoni bëhet me vetëm disa përbërës. Një gotë rum punch ju ngroh në mbrëmjet e ftohta të dimrit dhe ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 limon
 • 200 g sheqer, kafe
 • 480 ml rum, i errët
 • 120 ml raki
 • 960 ml ujë
 • anise yll, sipas dëshirës
 • shop kanelle, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Zhrisni pak nga lëkura e limonit.
 2. Shtypni lëngun e limonit në një enë.
 3. Në një tenxhere bashkoni lëkurën e limonit, sheqerin, rumin dhe rakinë.
 4. Nxeheni përzierjen në zjarr të ulët.
 5. Shtojeni ujin në një tenxhere Ngrohni tenxheren dhe derdhni.
 6. Shtoni lëngun e limonit.
 7. Lëreni grurin të ziejë lehtë, mbulojeni dhe ziejini për 10 minuta.
 8. Haqeni nga zjarri dhe kullojeni në një sitë të imët. per te hequr lekuren e limonit.
 9. Punch me rum te mbuluar per 3 ore Lereni.
 10. Serbejeni rumin punch te ngrohte.

Vegla

 • rende e agrumeve
 • shtypja e agrumeve
 • tenxhere
 • luge perzierje
 • sitë
 • kupa