Pure e butë e kungujve me oriz dhe sheqer për mëngjes

Pure e butë e kungujve me oriz dhe sheqer për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Pureja e kungujve me oriz ka një konsistencë shumë të lehtë dhe të butë. Fruta dhe mbushëse në të njëjtën kohë, ky qull është i përsosur për mëngjes ose drekë. Me orizin e zier të butë dhe një ëmbëlsi të moderuar, pureja e kungujve jo vetëm që ka shije të mirë, por është edhe tepër aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pure e butë e kungujve me oriz dhe sheqer për mëngjes
Pure e butë e kungujve me oriz dhe sheqer për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Pureja e kungujve me oriz ka një konsistencë shumë të lehtë dhe të butë. Fruta dhe mbushëse në të njëjtën kohë, ky qull është i përsosur për mëngjes ose drekë. Me orizin e zier të butë dhe një ëmbëlsi të moderuar, pureja e kungujve jo vetëm që ka shije të mirë, por është edhe tepër aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: mëngjes, qull | Kuzhina: Receta tajlandeze

Përbërës

 • 150 g oriz, p.sh. oriz rizoto
 • 700-900 g kungull
 • 1 l ujë
 • kripë, për shije
 • sheqer, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mirë orizin dhe vendoseni në një enë.
 2. Lëreni të mbuluar me ujë për 1-3 orë ose gjatë gjithë natës.
 3. Preni kungullin në copa të mesme.
 4. Kingullin e prerë e vendosni në një tenxhere.
 5. Hidhni në 1 litër ujë .
 6. Vejeni ujin të vlojë.
 7. Zjeni në zjarr mesatar për rreth 15-20 minuta. Koha e gatimit varet nga madhësia e copave dhe lloji i kungullit.
 8. Pastroni copat e kungullit me blender dore pa i kulluar lengun.
 9. Nderkohe kullojeni orizin pothuajse teresisht.
 10. Lerni rreth 50-60 ml ujë në oriz .
 11. Gruajeni orizin me blender dore në mënyrë që kokrrat individuale të orizit të bëhen më të vogla.
 12. Rizin ia shtoni kungullit, e përzieni dhe e lini të ziejë për rreth 5 minuta në zjarr mesatar.
 13. Shtojme kripen dhe sheqerin.
 14. Kurlin edhe 5 -Pjekim ne furre per 8 minuta qe orizi te zbutet mjaftueshem.
 15. Nese qulli eshte shume i trashe shtoni edhe pak uje gjate zierjes.

Vegla

 • tas
 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • blender dore