Pure patatesh me gëzof me lulelakër, rozmarinë dhe qumësht

Pure patatesh me gëzof me lulelakër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kombinimi i patateve dhe lulelakrës e bën purenë të butë dhe shumë të shijshme, ndërsa rozmarina i jep pjatës një shije unike. Kjo është e lehtë dhe e ajrosur dhe duhet patjetër të përgatitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pure patatesh me gëzof me lulelakër
Pure patatesh me gëzof me lulelakër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kombinimi i patateve dhe lulelakrës e bën purenë të butë dhe shumë të shijshme, ndërsa rozmarina i jep pjatës një shije unike. Kjo është e lehtë dhe e ajrosur dhe duhet patjetër të përgatitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 700-800 g patate
 • 400-500 g lulelakër
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 degë rozmarinë
 • 500-600 ml lëng pule, ose ujë
 • 3-4 lugë gjelle gjalpë
 • 180 ml qumësht
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe pritini në copa të vogla.
 2. Llaklakrën e grini në lule të vogla me thikë.
 3. Perimet i vendosni në një tenxhere, i hidhni lëngun e pulës ose ujë.
 4. Shtoni kripë dhe një degë rozmarinë .
 5. Lëngun e përziejmë në zierje dhe i lëmë të ziejnë nën kapak për rreth 15 minuta.
 6. Kullojmë perimet dhe i heqim rozmarinën.
 7. I shtojmë gjalpin dhe i bëjmë pure perimet.
 8. I hedhim qumështin dhe i bëjmë purenë. perimet.
 9. Mund të rregulloni për shije mund të shtohet pak a shumë qumësht.
 10. Spërkatni purenë e patateve me barishte të grira përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • qëruese patate
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • masher
 • blender