Pure patatesh me hudhra vegane të stilit italian

Pure patatesh me hudhra vegane të stilit italian

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky nuk përdor as gjalpë as qumësht. Me hudhër dhe vaj ulliri, shija është shumë e pasur dhe aroma intensive. Kjo pure e patates është e përshtatshme për veganët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pure patatesh me hudhra vegane të stilit italian
Pure patatesh me hudhra vegane të stilit italian

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky nuk përdor as gjalpë as qumësht. Me hudhër dhe vaj ulliri, shija është shumë e pasur dhe aroma intensive. Kjo pure e patates është e përshtatshme për veganët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 900 g patate
 • 6-8 thelpi hudhër
 • 1½ lugë kripë
 • 60 ml vaj ulliri

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe pritini në kubikë të mesëm.
 2. Vendosni perimet në një tenxhere së bashku me thelpinjtë e hudhrave të qëruara.
 3. Shtoni ujin, kripën dhe ziejini derisa perimet të jenë të buta, rreth 15 minuta.
 4. Pasi të jenë zier patatet, kullojeni ujin nga tenxherja, duke rezervuar 200-220 ml lëng.
 5. Përdorni një blender dore për t’i bërë pure patatet.
 6. Përzieni vajin e ullirit dhe shtoni gradualisht ujin e rezervuar.
 7. Vazhdoni të trazoni derisa të arrihet konsistenca e dëshiruar.
 8. Shërbejini pure patatesh të stilit italian me mish ose sallatë.

Sasia e lëngut të gatimit mund të rregullohet sipas shijes.

Vegla

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • blender