Pure patatesh të pazakonta me pesto jeshile

Pure patatesh të pazakonta me pesto jeshile

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shtimi i pestos i jep një pjate anësore të zakonshme një kthesë të pazakontë, por të shijshme. Një pjatë gustator është krijuar nga patatet me borzilok, arra pishe dhe parmixhan. Nëse dikush është shumë i mërzitshëm, atëherë kjo recetë është një mundësi e mrekullueshme për t’i përgatitur këto perime ndryshe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pure patatesh të pazakonta me pesto jeshile
Pure patatesh të pazakonta me pesto jeshile

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shtimi i pestos i jep një pjate anësore të zakonshme një kthesë të pazakontë, por të shijshme. Një pjatë gustator është krijuar nga patatet me borzilok, arra pishe dhe parmixhan. Nëse dikush është shumë i mërzitshëm, atëherë kjo recetë është një mundësi e mrekullueshme për t’i përgatitur këto perime ndryshe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 650 g patate
 • 50 g djathë parmixhano
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • 2 lugë pishe
 • 1 tufë borzilok
 • 150 ml vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 150 ml qumësht
 • 2 lugë gjelle gjalpë

Udhëzime

 1. Patatet i qerojme dhe i presim ne copa te mesme.
 2. Me pas i vendosim ne uje dhe i kaurdisim per rreth 15 minuta derisa te zbuten.
 3. Nderkohe grijme parmixhanin, qerojme dhe presim hudhrat.
 4. Parmixhanin, hudhrat, arrat e pishës dhe borzilokun e grijmë në blender.
 5. Shtoni vajin e ullirit, kripën dhe piperin dhe e përzieni sërish peston.
 6. Qëmështin e derdhni në një tenxhere, shtoni gjalpin dhe e ngrohni në zjarr të ulët derisa të gjalpi tretet plotesisht.
 7. Pasi patatet te jene zier, kullojini.
 8. Ushtoni qumeshtin me gjalpin e shkrire tek patatet.
 9. Kripi lehte dhe piper perimet.
 10. Pure patatet dhe me pas perziejini me peston.
 11. Pure patatesh me pesto jeshile shkon shume me gulash ose viçi me salce.

Në varësi të shijes tuaj, mund të shtoni pak a shumë pesto.

Vegla

 • tepsi
 • peeler
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • përzierëse qëndrimi