Qershi Tiramisu me Mascarpone – Ëmbëlsirë e thjeshtë në një gotë

Qershi Tiramisu me Mascarpone - Ëmbëlsirë e thjeshtë në një gotë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një ëndërr në një gotë! Një krem i shijshëm me mascarpone dhe kos grek, i shtresuar me gishta të butë dhe me qershi me lëng. Tiramisu i qershisë është një ëmbëlsirë e shkëlqyer në gotë, me të cilën mund të kënaqni mysafirët tuaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qershi Tiramisu me Mascarpone - Ëmbëlsirë e thjeshtë në një gotë
Qershi Tiramisu me Mascarpone - Ëmbëlsirë e thjeshtë në një gotë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një ëndërr në një gotë! Një krem i shijshëm me mascarpone dhe kos grek, i shtresuar me gishta të butë dhe me qershi me lëng. Tiramisu i qershisë është një ëmbëlsirë e shkëlqyer në gotë, me të cilën mund të kënaqni mysafirët tuaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 4 ladyfingers
 • 120-150g mascarpone
 • 300g kos grek
 • 2 lugë xylitol, ose sheqer
 • 300g qershi pa kokrriza
 • 80ml kakao
 • nenexhik, për servirje
 • 2-4 qershi, për servirje

Udhëzime

 1. Pyejini ladyfingers dhe zhyteni në kakao.
 2. Vendosni biskotat në fund të gotave të ëmbëlsirës.
 3. Përzieni kosin me mascarpone dhe sheqer në një enë.
 4. Shtroni gjysmën e kremit mascarpone mbi gishtat e zonjave. .
 5. Prisni përgjysmë Vendosni sipër qershitë.
 6. Mbuloni me kremin e mbetur.
 7. Ftojeni tiramisunë për 1 orë.
 8. Para se ta servirni, pudrosni me kakao dhe sipër me qershi dhe nenexhik.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • gota ëmbëlsire
 • lugë