Qofte krokante me mbushje patate, djathë dhe salsiçe të ziera

Qofte krokante me mbushje patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Petat krokante me patate me një mbushje të shijshme dhe të shijshme janë një domosdoshmëri. Qoftet janë shumë të lehta për t’u përgatitur, por të pazakonta dhe të shijshme. Të përgatitura nga patatet e grira, djathi dhe sallami, pothuajse çdo familje do të mund t’i gjejë këta përbërës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte krokante me mbushje patate
Qofte krokante me mbushje patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Petat krokante me patate me një mbushje të shijshme dhe të shijshme janë një domosdoshmëri. Qoftet janë shumë të lehta për t’u përgatitur, por të pazakonta dhe të shijshme. Të përgatitura nga patatet e grira, djathi dhe sallami, pothuajse çdo familje do të mund t’i gjejë këta përbërës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg patate
 • 2-4 lugë gjelle miell
 • 2 vezë
 • barishte, sipas shijes
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 100 g djathë
 • 150 g sallam të gatuar
 • 3 hudhra karafil
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Qrojini patatet.
 2. Më pas gatuajini perimet për rreth 20-30 minuta derisa të zbuten.
 3. Lërini patatet të ftohen dhe grijini imët.
 4. Prisni barishtet.
 5. Përzieni patatet e grira me miell, vezë, barishte. , Përziejini mirë kripën dhe piperin.
 6. Rrijeni djathin dhe sallamin në rende.
 7. Prisni hudhrën në copa të vogla.
 8. Përzieni hudhrën, djathin dhe salsiçen së bashku në një enë.
 9. I hidhni pak kripë dhe piper.
 10. Merrni një sasi të vogël të brumit të patates.
 11. Më mirë është që duart t’i pudrosni lehtë me miell.
 12. Kështu mund të jeni të sigurt që përzierja e patates nuk ju ngjitet në duar.
 13. Rrokullisni brumin e patates në formë topin dhe e rrafshojme ne nje pete.
 14. Disa nga vendoseni mbushjen e sallamit ne qender te pjeses se brumit.
 15. Mbulojeni butesisht skajet.
 16. Pjeses tjeter te qofteve i jepni forme ne te njejten menyre.
 17. Nxeheni vajin ne nje tigan ne zjarr mesatar te larte.
 18. Skuqini qoftet qe te marrin ngjyre kafe nga te dyja anet te jene te skuqura mire.
 19. Burrat me patate te gatshme shërbejeni me majdanoz dhe perime të freskëta.

Vegla

 • qëruese patate
 • tavë
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • rende
 • tavë