Qofte me lëng të bëra nga mishi i derrit, bollguri dhe kungull i njomë

Qofte me lëng të bëra nga mishi i derrit

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ato të zakonshmet bëhen edhe më të buta, të buta dhe të lëngshme sapo shtoni perime. Mishi i derrit, kungull i njomë dhe barishtet e freskëta bëjnë një kombinim të mrekullueshëm që është shumë aromatik dhe i shijshëm. Të gjithë duhet ta provojnë këtë recetë me qofte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte me lëng të bëra nga mishi i derrit
Qofte me lëng të bëra nga mishi i derrit

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ato të zakonshmet bëhen edhe më të buta, të buta dhe të lëngshme sapo shtoni perime. Mishi i derrit, kungull i njomë dhe barishtet e freskëta bëjnë një kombinim të mrekullueshëm që është shumë aromatik dhe i shijshëm. Të gjithë duhet ta provojnë këtë recetë me qofte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kungull i njomë, mesatar
 • 2 vezë
 • 2 lugë bollgur
 • 500 gr mish derri i grirë
 • 2-3 degë majdanoz, ose barishte të tjera
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 100 g thërrime buke
 • 2-3 lugë vaj

Udhëzime

 1. I grini përafërsisht kungulleshkat dhe i shtrydhni lehtë.
 2. Përzieni perimet me vezët dhe bollgurin.
 3. Lëreni masën të qëndrojë për rreth 10-15 minuta.
 4. Përzieni mishin e grirë, kungulleshkat, majdanozin e grirë, kripën dhe piper në një enë.
 5. Përzierjen e formoni në peta të vogla të rrumbullakëta dhe i rrotulloni në thërrime buke.
 6. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 7. Skuqini petat nga të gjitha anët për rreth 5 minuta në mënyrë që janë skuqur mirë.
 8. Në varësi të madhësisë së petëve, rregulloni kohën.
 9. Ulni zjarrin në minimum dhe mbulojeni tiganin me kapak.
 10. Lërini qoftet të piqen edhe për 7 deri në 10 minuta të tjera.

Kungujve të rinj nuk kanë nevojë të qërohen. Megjithatë, kur kungull i njomë është i pjekur, farat dhe lëkura duhet të hiqen.

Vegla

 • rende
 • tas
 • skuqe
 • thikë