Qofte me lëng të mbushur me djathë, kunguj të njomë dhe qepë

Qofte me lëng të mbushur me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto kanë shije shumë të pazakontë. Janë gratinuar me kunguj të njomë në furrë dhe përfundojnë me një kore të shijshme djathi. Lëng dhe i shijshëm, është një opsion elegant për një vakt origjinal, por të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte me lëng të mbushur me djathë
Qofte me lëng të mbushur me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto kanë shije shumë të pazakontë. Janë gratinuar me kunguj të njomë në furrë dhe përfundojnë me një kore të shijshme djathi. Lëng dhe i shijshëm, është një opsion elegant për një vakt origjinal, por të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 350-400 gr mish derri i grirë, ose mish i grirë i përzier
 • 1 vezë
 • 1 qepë
 • 1 lugë hudhër, e tharë, e grirë
 • ⅔ lugë kripë + pak për kremin
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 kungull i njomë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 100-120 ml krem pana
 • speca, sipas shijes
 • 70-100 g djathë

Udhëzime

 1. Qerojme qepen dhe e presim imet.
 2. Mishin e grire e perziejme ne nje ene me vezen, qepen, hudhren, kripe dhe piper.
 3. E formojme qofte te vegjel dhe i rrafshojme pak.
 4. Preni kungulleshkat ne feta që nuk janë shumë të trasha.
 5. Qofte Në një tavë të lyer me yndyrë vendoseni në mënyrë alternative.
 6. Kriposni lehtë kremin dhe përzieni me pluhur paprika.
 7. Hidhni mishin dhe kungullinat.
 8. Mbuloni me kapak ose letër alumini dhe piqni në 180°C për rreth 25-30 minuta.
 9. Hiqni kapakun ose folenë rreth 5-10 minuta para përfundimit të kohës së gatimit.
 10. Spërkateni me djathin e grirë.
 11. Shërbejini qoftet e grira me kungull i njomë me një sallatë të freskët .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë