Qofte me shije në salcë karri kokosi

4 persona | 60 minuta

Tingëllon e ndërlikuar? Por përgatitet shpejt dhe lehtë. Kjo recetë sjell edhe një prekje orientale në tryezën e kuzhinës. Mishi i grirë, qoftë viçi apo qengji, është më i miri për këto qofte. Qoftet kanë erë djegëse dhe qepë dhe kosi i bën shumë të butë. Salca pikante e kerit nënvizon shijen e mishit. Klasikisht, orizi shkon shumë me të si pjatë anësore.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Qofte me shije në salcë karri kokosi
Qofte me shije në salcë karri kokosi

4 persona | 60 minuta

Tingëllon e ndërlikuar? Por përgatitet shpejt dhe lehtë. Kjo recetë sjell edhe një prekje orientale në tryezën e kuzhinës. Mishi i grirë, qoftë viçi apo qengji, është më i miri për këto qofte. Qoftet kanë erë djegëse dhe qepë dhe kosi i bën shumë të butë. Salca pikante e kerit nënvizon shijen e mishit. Klasikisht, orizi shkon shumë me të si pjatë anësore.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 450g mish viçi i bluar, ose mish qengji i bluar
 • 2 lugë kos grek
 • 5-8 qepë të pranverës
 • 1¹⁄2 lugë djegës pluhur
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri, disa për vajosjen e duarve
 • 1 qepë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 1 copë xhenxhefil, 2-3 cm
 • 1 lugë gjelle pluhur kerri
 • ¹⁄₂ lugë kanellë pluhur
 • 400 g qumësht kokosi
 • 120 ml ujë
 • 1 limon
 • ¹⁄₃ tufë koriandër

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 230°C.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër pjekjeje.
 3. Vendosni mishin e grirë në një enë dhe shtoni kosin grek.
 4. Qini imët qepët dhe i shtoni.
 5. ¹ ⁄₂ Spërkateni me një lugë çaji pluhur djegës, kripë dhe piper dhe përziejini mirë me duart tuaja.
 6. Më pas lyejini duart me pak lyerje dhe formoni përafërsisht 15-20 qofte nga përzierja e mishit të grirë.
 7. Vendosni qoftet në tepsi. dhe gatuajeni në furrë për rreth 13-15 minuta.
 8. Ndërkohë qëroni dhe grini imët qepën.
 9. Qëroni thelbin e hudhrës dhe shtypni në shtypësin e hudhrës.
 10. Qëroni copën e xhenxhefilit dhe e grini në masë të imët. rende.
 11. Nxehni vajin e ullirit në një tigan në zjarr mesatar.
 12. Si pari shtoni qepët dhe i kaurdisni për rreth 5 minuta të skuqura.
 13. Më pas shtoni hudhrën dhe xhenxhefilin dhe kaurdiseni për rreth 5 minuta të tjera duke i trazuar.
 14. Rregullojini me pluhurin e mbetur të specit djegës, karin pluhur dhe kanellën, i përzieni.
 15. Pas rreth 1 minutë shtoni qumështin e kokosit dhe u Hidhni ujin dhe përzieni gjithashtu.
 16. Rriteni zjarrin, salcën e vini të vlojë dhe e ziejini për rreth 5 minuta derisa të trashet pak.
 17. Shtypni limonin me shtrydhësin e agrumeve dhe përzieni lëngun e limonit në salcë.
 18. Më pas shtoni qoftet e pjekura në Shtoni salcën dhe ziejini duke i trazuar për rreth 5 minuta.
 19. Hidhni salcën sipër qofteve herë pas here.
 20. Në në fund, hiqeni nga zjarri, spërkatni me cilantron e grirë dhe përzieni. në.

Vegla

 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • tas
 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • shtypje hudhre
 • rende
 • sauté pan
 • shtypje agrume

tags: