Qofte në salcë domatesh me oriz nga furra

Qofte në salcë domatesh me oriz nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Qoftet e pjekura me salcë domate dhe djathë thjesht kanë shije të mrekullueshme. Erëzat i japin mishit një shije delikate. Pjata plotësohet në mënyrë të mrekullueshme me një pjatë anësore me oriz dhe shkon shumë me drekën ose darkën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte në salcë domatesh me oriz nga furra
Qofte në salcë domatesh me oriz nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Qoftet e pjekura me salcë domate dhe djathë thjesht kanë shije të mrekullueshme. Erëzat i japin mishit një shije delikate. Pjata plotësohet në mënyrë të mrekullueshme me një pjatë anësore me oriz dhe shkon shumë me drekën ose darkën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqe, pjek, valoj | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish, Receta me video | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 500 g mish viçi të grirë
 • 1/2 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 kallaj domate, të grirë
 • 100 g djathë, të grirë
 • 100 ml krem
 • majdanoz, sipas shijes
 • Paprika e kuqe pluhur i ëmbël, për shije
 • Rozmarinë, për shije
 • Rigano, për shije
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 1 lugë erëza pastë
 • Vaj ulliri, për skuqje
 • 200 gr oriz i zier parq

Udhëzime

 1. Prisni një qepë në kubikë dhe skuqeni në një tigan me vaj derisa të bëhet transparente.
 2. Shtoni hudhrat e grira hollë, pastën e erëzave, domatet e konservuara.
 3. Shtoni majdanozin e grirë imët dhe erëzat barishtore.
 4. I ziejini lehtë për rreth 10 minuta.
 5. Deglazoni me krem, rregulloni me kripë dhe piper nëse është e nevojshme.
 6. Prisni një tjetër qepë në copa të vogla.
 7. Përziejini me mishin e grirë.
 8. Shtoni pak ujë nëse është e nevojshme.
 9. Prisni mishin në qofte të madhësisë mesatare. dhe vendoseni në një tavë.
 10. Hidhni salcën e domates mbi qoftet.
 11. Spërkateni me djathë të grirë.
 12. E pjekim në furrë për rreth 30-40 minuta në temperaturën 190 gradë.
 13. Zejeni orizin e zier pak në ujë me kripë. derisa te perfundohet.
 14. Serbejeni orizin me qoftet.
 15. Dekorojeni me majdanoz te grire imet perpara se ta servirni.

Kjo i përshtatet një ose.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë me fund të rëndë
 • spatula
 • tenxhere