Qofte suedeze me bukë thekre në salcë boronicë

Qofte suedeze me bukë thekre në salcë boronicë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një salcë frutash me një shije intensive, të ëmbël dhe të thartë plotëson në mënyrë të përkryer lëngun. Të bëra nga bukë viçi, derri dhe thekre, topat kanë shije të shijshme. I skuqur fillimisht deri sa të bëhet krokant dhe më pas i zier në një salcë kosi të pasur dhe kremoze, rezultati është një notë e shijshme dhe harmonike e papritur. Kjo recetë është unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte suedeze me bukë thekre në salcë boronicë
Qofte suedeze me bukë thekre në salcë boronicë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një salcë frutash me një shije intensive, të ëmbël dhe të thartë plotëson në mënyrë të përkryer lëngun. Të bëra nga bukë viçi, derri dhe thekre, topat kanë shije të shijshme. I skuqur fillimisht deri sa të bëhet krokant dhe më pas i zier në një salcë kosi të pasur dhe kremoze, rezultati është një notë e shijshme dhe harmonike e papritur. Kjo recetë është unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

Salcë me boronicë

 • 1 limon
 • 500 g boronicë
 • 100 ml ujë
 • 150 g sheqer pluhur

Qofte

 • 1 qepë
 • 50 g gjalpë
 • 100 g bukë thekre
 • 150 ml qumësht
 • 1 vezë
 • 500 gr mish viçi i grire
 • 500 gr mish derri i grire
 • Kripe, sipas shijes
 • 2 luge gjelle allspice te grire
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 luge gjelle vaj vegjetal
 • 2 luge gjelle miell
 • 400 ml lëng viçi
 • 200 g salcë kosi

Udhëzime

Përgatitni salcën

 1. E grini imët lëkuren e limonit dhe shtrydhni lëngun e limonit.
 2. Përzieni boronicat, lëngun e limonit, lëkurën e limonit dhe ujin në një tenxhere.
 3. Vendosni tenxheren në sobë dhe masën e vendosni të vlojë .
 4. Lëreni të gjithë të gatuhet për rreth 10-15 minuta të ziejë në zjarr të ngadaltë.
 5. Fakrave u shtoni sheqer pluhur dhe gatuajeni edhe për 5-6 minuta të tjera derisa të trashet salca.

Përgatisni qoftet

 1. Qërojini qepën dhe priteni në kubikë të vegjël.
 2. Nxehni ⅓ të gjalpit në një tigan
 3. Skuqini qepët për 3 deri në 4 minuta derisa të zbuten.
 4. Tërrmoni bukën dhe zhyteni në qumësht për 15-20 minuta.
 5. Rrihni vezën në një enë me pirun.
 6. Të dyja llojet e mishit të bluar me qepë të skuqura, bukë dhe vezë.
 7. Shtoni kripën, specin dhe piperin e zi dhe përziejini sërish mirë.
 8. Lagni duart në ujë dhe formoni qofte te vegjel nga perzierja e grire.
 9. Gjysma e gjalpit te mbetur dhe 1 luge gjelle perime Ngroheni vajin zen në një tigan.
 10. Skuqini qoftet për 5-7 minuta derisa të bëhen krokante.
 11. Ngrohni gjalpin e mbetur dhe vajin vegjetal në një tigan tjetër.
 12. Djersitni miellin për 2-3 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.
 13. Hiqni tiganin nga zjarri, e trazojmë dhe e ngrohim gradualisht lëngun e mishit e hedhim në roux.
 14. Kthejeni tiganin në furrë dhe lëreni salcën të ziejë.
 15. Shtoni kosin dhe përzieni tërësisht. tigan me salcen e kosit.
 16. Me zjarr te ulet Ziejme me kapak per 15-20 minuta.
 17. Serbejini qoftet suedeze me salcen e boronicave.

Vegla

 • rende
 • shtypje agrumesh
 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • tas
 • pirun