Qofte të butë me hikërror në salcë domate

Qofte të butë me hikërror në salcë domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Këto qofte kanë shije shumë të pazakontë. Hikërror i shtohet mishit të grirë. Kjo do t’i bëjë qoftet edhe më të buta. E pjekur në një salcë domate të shijshme me perime, gjella merr një shije edhe më intensive. Në lidhje me një sallatë të freskët, këto do të bindin të gjithë për shijen e tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qofte të butë me hikërror në salcë domate
Qofte të butë me hikërror në salcë domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Këto qofte kanë shije shumë të pazakontë. Hikërror i shtohet mishit të grirë. Kjo do t’i bëjë qoftet edhe më të buta. E pjekur në një salcë domate të shijshme me perime, gjella merr një shije edhe më intensive. Në lidhje me një sallatë të freskët, këto do të bindin të gjithë për shijen e tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

Qofte

 • 170 g hikërror
 • Kripë, sipas shijes
 • 500 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 2 vezë
 • piper, sipas shijes
 • 4-5 lugë miell
 • 1-2 lugë vaj vegjetal

salcë

 • 1 karotë
 • 1-2 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2-3 lugë ketchup
 • 2 lugë sheqer
 • 400-600 ml ujë

Udhëzime

Përgatisni qoftet

 1. Hikërrorin e ziejini në ujë me kripë për rreth 8-10 minuta.
 2. Ndërkohë qëroni dhe copëtoni qepën.
 3. Përzieni mishin e grirë me qepët, vezët, kripën dhe piperin në një enë.
 4. Hiqeni hikërrorin nga zjarri, lëreni të ftohet dhe përziejeni në mishin e grirë.
 5. Formoni qoftet në qofte të çdo madhësie.
 6. Kultetat i rrotulloni në miell.
 7. Ngrohni vajin në një tigan.
 8. Skuqni qoftet në të derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.

Përgatisni salcën

 1. Lëvorja e perimeve.
 2. Karrota dhe copëtoni qepët.
 3. Ngrohni vajin në një tigan.
 4. Skuqini perimet në të derisa të zbuten.
 5. Rrëzoni me ketchup, kripë , sheqer dhe piper.
 6. Hidhni në ujë dhe ziejini për 5 minuta të ziejnë.
 7. Salcën e derdhni mbi qoftet.
 8. I ziejini në zjarr të ulët për 35-40 minuta.
 9. Shërbejini qoftet me një sallatë të freskët dhe bukë .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavës
 • qëruese
 • tas
 • tepsi