Quiche i lehtë me asparagus me petë krokante dhe krem djathi

Quiche i lehtë me asparagus me petë krokante dhe krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ky quiche i lehtë dhe me gëzof me asparagu ka shije të lëngshme dhe krokante në të njëjtën kohë. Mund t’i përgatisni mirë paraprakisht dhe t’i shërbeni të ftohta ose t’i shërbeni të ngrohta direkt nga furra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Quiche i lehtë me asparagus me petë krokante dhe krem djathi
Quiche i lehtë me asparagus me petë krokante dhe krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ky quiche i lehtë dhe me gëzof me asparagu ka shije të lëngshme dhe krokante në të njëjtën kohë. Mund t’i përgatisni mirë paraprakisht dhe t’i shërbeni të ftohta ose t’i shërbeni të ngrohta direkt nga furra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata brumi, Receta me video, pjekje e përzemërt | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 f. Roll petë, 275 g
 • 50-70 g asparagus jeshil
 • 2 vezë
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • qepë të pranverës, për shije majdanoz, për shije
 • 100 g djathë krem
 • 100 g crème fraîche
 • 50 g djathë, i grirë
 • 6-8 domate qershi, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Për mbushjen, rrihni vezët në një enë me një rrahëse.
 2. Shtoni kremin e djathit dhe kremin e fraîche.
 3. I rregulloni me kripë dhe piper dhe i trazoni.
 4. Qepni qepët e grira në rrathë dhe ia shtoni vezës. përzierje. I trazojmë mirë.
 5. Domatet e vogla i keni përgjysmë.
 6. Prisni majdanozin në copa të vogla.
 7. Lëreni rrotullën e petë dhe shtypeni në formë të vogël katrore.
 8. Lëreni pak buzë.
 9. Hiqni prerjet dhe bëni prej tyre shkopinj të vegjël djathi. Shihni këshillën më poshtë.
 10. Hidhni kremin e djathit dhe përzierjen e vezëve në brumërat.
 11. Shpërndani shpargujt e gjelbër pranë njëri-tjetrit.
 12. Sipërim me domate të përgjysmuara.
 13. Spërkatni kishin e shpargut me djathë.
 14. Vendosni quiche ne furre te ngrohur me pare e pjekim ne 180 grade per rreth 35-40 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 15. Sperkasim quishin me asparagus me majdanoz dhe e servirim te ngrohte ose te ftohte.

Nga prerjet mund të bëhen shkopinj të vegjël djathi. Për ta bërë këtë, ndani prerjet në tre shirita dhe spërkatni gjysmën me djathë. Gjysmën tjetër e palosim dhe e kthejmë 2-3 herë petën. Piqni shkopinjtë e djathit për rreth 15 minuta në 180 gradë.

Vegla

 • tas
 • shik
 • enë e vogël katrore për pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse