Quiche me asparagus krokante me domate dhe crème fraîche

Quiche me asparagus krokante me domate dhe crème fraîche

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Në këtë quiche verore, krokante asparagus, asparagus takohet me domate të freskëta, karota dhe krem të përzemërt. Quiche është bërë nga një brumë kuarku dhe ka shije të shijshme me mbushjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Quiche me asparagus krokante me domate dhe crème fraîche
Quiche me asparagus krokante me domate dhe crème fraîche

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Në këtë quiche verore, krokante asparagus, asparagus takohet me domate të freskëta, karota dhe krem të përzemërt. Quiche është bërë nga një brumë kuarku dhe ka shije të shijshme me mbushjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

Brumë

 • 100 g gjalpë
 • 100 g gjizë
 • 200 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • Kripë, sipas shijes

Mbushja

 • 200-300 g Asparagus i bardhë, jeshil dhe i bardhë
 • 1 karotë
 • ½ qepë, e kuqe
 • Domate hurma, të vogla, sipas dëshirës
 • 100 g krem fraîche, barishte
 • 100 g salcë kosi
 • 150 g krem djathë
 • 3 vezë
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • arrëmyshk , për shije
 • paprika pluhur, për shije
 • majdanoz ,për shije

Udhëzime

 1. Parapërgatitni shpargujt dhe karotat për rreth 10 minuta.
 2. Në një procesor ushqimi rrihni gjalpin derisa të bëhet krem.
 3. Shtoni kripën dhe kuarkun.
 4. Shtoni pluhurin për pjekje në miell dhe vendosni miellin. në enën e përzierjes.
 5. Përziejini mirë dhe gatuajeni brumin e kuarkut me duar në një masë të njëtrajtshme dhe të lëmuar.
 6. E shtrini brumin në formë rrethi dhe e rrotulloni në një petull. Tavën e formuar dhe shtypeni në formë.
 7. Shpojini disa herë me pirun.
 8. Letër shkume vendoseni sipër dhe mbushni me bishtajore, p.sh. thjerrëzat.
 9. Pjekim brumin qorr për 15 minuta në 200 gradë, d.m.th. mbushje.

përziejmë mbushjen

 1. Vezët, erëzat, barishtet crème fraîche, salcën e thartë dhe kremin e djathit i vendosim në një enë dhe i përziejmë mirë.
 2. Qepin e kuqe. te plota ose te prera ne disa copa.
 3. Prisni majdanozin.
 4. Nxirreni letren e pjekjes me thjerrzat
 5. Vendosni mbushjen e kremit ne te parapjekurat hidhni brumin. sq.
 6. Shpërndajmë copat e shpargut, karotave dhe domateve me qepë.
 7. Pjekim kishin në furrë në temperaturën 200 gradë për rreth 40 minuta.
 8. Kishin e shpargut e spërkasim me majdanoz, e heqim nga forma dhe e vendosim në një pjatë. .
 9. The Prisni tortën në copa dhe shijojeni të ngrohtë ose të ftohtë.

Vegla

 • Avullore
 • Përpunues ushqimi
 • Springform tavë
 • Pushun
 • Tasë
 • Thikë