Quiche me domate, feta, borzilok dhe spinaq

4 persona | 60 minuta

Kiche është padyshim një nga pjatat e verës. Ëmbëlsira e hollë, mbushja kremoze me feta, krem dhe domate është e shijshme pas pjekjes. Kiche është i mrekullueshëm për t’u shijuar i ftohtë me një gotë verë në verë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Quiche me domate
Quiche me domate

4 persona | 60 minuta

Kiche është padyshim një nga pjatat e verës. Ëmbëlsira e hollë, mbushja kremoze me feta, krem dhe domate është e shijshme pas pjekjes. Kiche është i mrekullueshëm për t’u shijuar i ftohtë me një gotë verë në verë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Brumë

 • 220g miell
 • 80g gjalpë
 • 1 lugë crème fraiche

Mbushje

 • 1 grusht gjethe borziloku
 • 3 vezë
 • 200g krem
 • fletë spinaq, sipas shijes
 • 50g djathë feta
 • 1 lugë gjelle kripë
 • Peper, sipas shijes
 • 1 luge rigon
 • 200 g domate qershi
 • 20 g parmixhano

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Përzieni miellin dhe gjalpin së bashku.
 2. Shtoni kremin dhe gatuajeni në një brumë homogjen.
 3. Larkojeni brumin dhe vendoseni në një tepsi për tartë.
 4. Ftoheni tavën për të paktën 30 minuta.
 5. Në furrë Ngrohni nxehtësinë e sipërme/poshtë në 200°C.

Përgatisni mbushjen

 1. Prisni imët gjethet e borzilokut, shtoni vezët dhe përzieni mirë.
 2. Shtoni kremin, copat feta dhe erëzat dhe përzieni gjithçka. .
 3. Vendosni mbushjen në bazën e pastës.
 4. Përmbi mbushje shpërndani domatet qershi dhe spinaqin.
 5. Spërkateni me parmixhan.
 6. Pjekim kishin në furrë për rreth 30-40 minuta.
 7. Lëreni të pushojë. në furrë të hapur për disa minuta dhe më pas shërbejeni.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Tasë
 • Tërrhiq
 • Tavë për tartë 26 cm
 • Rulë brumi
 • Thikë
 • Dërrasë për prerje