Quiche me lakër turshi të shpejtë me vezë, qepë dhe proshutë

Quiche me lakër turshi të shpejtë me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Lakër turshi jashtëzakonisht e shijshme e bërë nga një brumë djathi me mbushje vezë dhe proshutë. Ky quiche përgatitet shpejt dhe mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Quiche me lakër turshi të shpejtë me vezë
Quiche me lakër turshi të shpejtë me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Lakër turshi jashtëzakonisht e shijshme e bërë nga një brumë djathi me mbushje vezë dhe proshutë. Ky quiche përgatitet shpejt dhe mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Brumë

 • 50 g djathë çedër
 • 150 g gjalpë
 • 125 g miell
 • 1 majë kripë
 • 1 vezë
 • 1 lugë vaj

Mbushje

 • 6-7 vezë
 • 100 g proshutë
 • 1 qepë
 • 250 g lakër turshi
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 240 ml krem

Udhëzime

Brumë

 1. Grini djathin në një rende të imët.
 2. Në një procesor ushqimi përzieni gjalpin e ftohur me miell.․
 3. Shtoni vezën dhe pak kripë.
 4. Gryeni brumin.
 5. Në një sipërfaqe të lyer me miell. Formojeni në një top brumi.
 6. Mbulojeni brumin me folie dhe vendoseni në frigorifer për 15-20 minuta.
 7. E shtrini brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe mbështilleni lirshëm rreth petullës.
 8. Rrotulloni rrotulloni mbi tepsi, vendoseni brumin në Ndajeni kallepin dhe shtypni buzën.
 9. Bazën e pastë e pjekim për 10 minuta në 180°C dhe e lëmë të ftohet.

Mbushja

 1. Zihet fort 4 vezë, lëreni për tu ftohur dhe përgjysmuar, përndryshe vezët mund të copëtohen dhe të përzihen me lakër.
 2. Nxehni një tigan në nxehtësi mesatare. edhe 2 minuta.
 3. Shtypni lëngun nga lakra turshi dhe shtoni në tigan.
 4. Me E rregulloni me kripë dhe piper, përzieni dhe ziejini për disa minuta.
 5. Hiqeni tiganin nga zjarri, lëreni të ftohet dhe shtoni barishtet e grira.
 6. Përhapeni mbushjen mbi bazën e pastave të pjekura.
 7. Sipër vendosni gjysmat e vezëve të ziera. krem, pak kripe dhe piper.
 8. Përhapeni masën e vezëve sipër mbushjes.
 9. Pjekim kishin me lakër turshi për 35 minuta në 180°C.

Vegla

 • Rende djathi
 • Përpunues ushqimi
 • Rulë brumi
 • Enë për pjekje
 • thikë
 • Sitë
 • Tabela me vezë
 • Tavë për të skuqur
 • Lugë përzierje
 • Tanë
 • Trahni