Qull aromatik meli me kungull, sheqer dhe gjalpë

Qull aromatik meli me kungull

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Qull ushqyes dhe aromatik meli me kungull me lëng është i përsosur për vjeshtën. Qull meli zihet me ujë dhe gatuhet së bashku me kungull – rezultati është i mrekullueshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qull aromatik meli me kungull
Qull aromatik meli me kungull

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Qull ushqyes dhe aromatik meli me kungull me lëng është i përsosur për vjeshtën. Qull meli zihet me ujë dhe gatuhet së bashku me kungull – rezultati është i mrekullueshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: paps | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g kokrra meli
 • 300 ml ujë
 • 100 g kungull
 • sheqer, për shije
 • kripë, për shije
 • gjalpë, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni melin, vendoseni në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë.
 2. Lëreni të ziejë dhe ziejini për 10 minuta duke i përzier herë pas here.
 3. Preni kungullin në kubikë.
 4. Shtojeni kungullin në pure së bashku me sheqerin dhe kripe .
 5. I ziejme edhe per 15-20 minuta duke e perzier here pas here.
 6. Qell meli i shtojme gjalpin.
 7. Lëreni nën kapakun e mbyllur për 5-10 minuta.

Qulli i melit mund të gatuhet edhe me qumësht.

Vegla

 • Pot
 • Sive
 • Thife
 • Luge perzierje