Qull i shijshëm meli me qumësht dhe kungull në vjeshtë

Qull i shijshëm meli me qumësht dhe kungull në vjeshtë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ky qull është vërtet i mrekullueshëm, si në shije ashtu edhe në ngjyrë. Nëse gjatë servirjes shtohet pak gjalpë, qulli i melit me kungull do të jetë edhe më i butë dhe më i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qull i shijshëm meli me qumësht dhe kungull në vjeshtë
Qull i shijshëm meli me qumësht dhe kungull në vjeshtë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ky qull është vërtet i mrekullueshëm, si në shije ashtu edhe në ngjyrë. Nëse gjatë servirjes shtohet pak gjalpë, qulli i melit me kungull do të jetë edhe më i butë dhe më i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: paps | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 200 g meli
 • 400 ml ujë
 • 400 g kungull
 • 400 ml qumësht
 • ½ lugë çaji kripë
 • 2 lugë sheqer
 • Gjalpë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajeni melin dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Shtoni ujë dhe lëreni të ziejë.
 3. Preni kungullin në copa të vogla ose grijeni në rende të trashë.
 4. Frutin i shtoni në tenxhere me melin.
 5. Sapo uji të vlojë përsëri, ulni zjarrin në minimum.
 6. Mbuloni tenxheren me kapak dhe lëreni qullën të ziejë për 10 minuta.
 7. Hidhni qumështin, shtoni kripën dhe sheqerin dhe përzieni mirë.
 8. Sapo qulli të ziejë sërish, ulni zjarrin
 9. Përgatisni të gjithën për rreth gjysmë ore.
 10. Përziejini herë pas here.
 11. Qellit të përfunduar të melit shtoni pak gjalpë dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse