Qull i shpejtë me kungull dhe qumësht për mëngjes

Qull i shpejtë me kungull dhe qumësht për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Bollguri i zakonshëm bëhet edhe më i shijshëm kur shtohet kungulli i ëmbël dhe pak kanellë. Kjo është e shpejtë për t’u përgatitur dhe shkon mirë me mëngjes si dhe një meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qull i shpejtë me kungull dhe qumësht për mëngjes
Qull i shpejtë me kungull dhe qumësht për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Bollguri i zakonshëm bëhet edhe më i shijshëm kur shtohet kungulli i ëmbël dhe pak kanellë. Kjo është e shpejtë për t’u përgatitur dhe shkon mirë me mëngjes si dhe një meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: mëngjes, qull | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 ml qumësht
 • 100 ml ujë
 • ¼ lugë çaji kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 150 g kungull
 • 100 g tërshërë të mbështjellë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • kanellë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zejeni qumeshtin me ujin, kripen dhe sheqerin.
 2. Preni kungullin ne copa te vogla.
 3. Qumshtit i shtoni tershëren dhe kungullin e mbështjellë. rreth 10 minuta lëreni të ziejë.
 4. Kurlit i shtojmë gjalpë, e spërkasim me kanellë dhe e përziejmë.
 5. Lëmë qullin e mbuluar me kungull për 5-10 minuta dhe më pas e shërbejmë.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse