Qull mëngjesi me mel, qumësht dhe manaferra

2 persona | 55 minuta

Ky qull alkalik i mëngjesit me mel është shumë i shijshëm, ngrohës dhe mbushës. E servirur me manaferra të freskëta, është mënyra ideale për të nisur ditën. Thjesht zieni qumështin, shtoni melin, ziejini në zjarr të ulët për 30 minuta dhe në fund shijojeni pas një kohe të shkurtër zierjeje.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Qull mëngjesi me mel
Qull mëngjesi me mel

2 persona | 55 minuta

Ky qull alkalik i mëngjesit me mel është shumë i shijshëm, ngrohës dhe mbushës. E servirur me manaferra të freskëta, është mënyra ideale për të nisur ditën. Thjesht zieni qumështin, shtoni melin, ziejini në zjarr të ulët për 30 minuta dhe në fund shijojeni pas një kohe të shkurtër zierjeje.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 filxhanë qumësht
 • 1 filxhan meli
 • 1/2 lugë sheqer
 • 1/4 lugë kripë
 • manaferra, për servirje

Udhëzime

 1. Në qumështin e vluar, përzieni melin.
 2. Zilni në zjarr të ulët për 30 minuta duke e përzier vazhdimisht.
 3. Shtoni sheqerin dhe kripën dhe lëreni të qëndrojë për 15-20 minuta.
 4. Shërbejeni qullin me manaferrat.

Vegla

 • tenxhere
 • trajtim