Qull pikant orizi me kungull dhe xhenxhefil për mëngjes

Qull pikant orizi me kungull dhe xhenxhefil për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kombinimi klasik i orizit dhe kungullit merr një shije të re me shtimin e pak xhenxhefilit. Ky konge është i shkëlqyeshëm për t’u përgatitur për mëngjes ose për të shërbyer si shoqërues për një shumëllojshmëri pjatash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qull pikant orizi me kungull dhe xhenxhefil për mëngjes
Qull pikant orizi me kungull dhe xhenxhefil për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kombinimi klasik i orizit dhe kungullit merr një shije të re me shtimin e pak xhenxhefilit. Ky konge është i shkëlqyeshëm për t’u përgatitur për mëngjes ose për të shërbyer si shoqërues për një shumëllojshmëri pjatash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore, Mëngjesi, qull | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150-180 gr kungull
 • 1 lugë xhenxhefil, i grirë imët
 • 220 gr oriz, i larë
 • Kripë, sipas shijes
 • 1400 ml ujë, ose lëng perimesh
 • Piper i zi, sipas shijes, sipas dëshirës
 • fara kungull , sipas shijes, sipas shijes, sipas dëshirës
 • qipe, sipas shijes, sipas dëshirës
 • koriandër, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa te vogla deri te mesme.
 2. Vendosni orizin e lare, kungullin dhe xhenxhefilin ne nje tenxhere.
 3. Rriposini me kripe dhe shtoni uje.
 4. Afërsisht. Ziejeni në temperaturë të ulët për 30-40 minuta.
 5. Përziejeni përzierjen herë pas here.
 6. Hiqni qullën e përfunduar nga zjarri.
 7. Nëse dëshironi, mbi qullën e orizit spërkatni pak piper të bluar, farat e kungullit, qiqrat e grira dhe koriandër.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë çaji
 • pan