Qull quinoa me mollë, rrush të thatë dhe kanellë për mëngjes

Qull quinoa me mollë

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Mëngjesi i kuinoas është një alternativë e shkëlqyer për tërshërën. Qulli i quinoas ka shije të shijshme me mollë, rrush të thatë, reçel dhe arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Qull quinoa me mollë
Qull quinoa me mollë

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Mëngjesi i kuinoas është një alternativë e shkëlqyer për tërshërën. Qulli i quinoas ka shije të shijshme me mollë, rrush të thatë, reçel dhe arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: paps | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 gota ujë
 • 1 majë kripë
 • 1 filxhan quinoa
 • 1 mollë
 • rrush të thatë, sipas shijes
 • ½ lugë kanellë
 • sheqer, ose mjaltë
 • gjalpë kikiriku, sipas dëshirës
 • reçel, sipas dëshirës
 • arra , per shije

Udhëzime

 1. Vloni ujin në një tenxhere dhe kripë.
 2. Shpëlajeni quinoan dhe shtoni në ujë të vluar.
 3. Ulni nxehtësinë dhe ziejini për 5 minuta.
 4. Prejeni mollën në feta të holla.
 5. Kinoa me mollë, rrush të thatë, Shërbejeni me arra, kanellë dhe mjaltë.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • lugë