Rassolnik – supë me kastravec turshi me të brendshmet e pulës dhe elb margaritar

Rassolnik – supë me kastravec turshi me të brendshmet e pulës dhe elb margaritar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 345 minuta

Kjo supë me tranguj pak të thartë njihet prej kohësh në kuzhinën e Evropës Lindore. Tradicionalisht përgatitet me mish. Në këtë recetë, ajo zëvendësohet me gjilpëra pule dhe zemra pule, duke e bërë atë më të shijshme. Aciditeti i këndshëm i turshive jep një shije dhe aromë të shijshme. Përgatitja kërkon pak kohë, por rezultati është më i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rassolnik – supë me kastravec turshi me të brendshmet e pulës dhe elb margaritar
Rassolnik – supë me kastravec turshi me të brendshmet e pulës dhe elb margaritar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 345 minuta

Kjo supë me tranguj pak të thartë njihet prej kohësh në kuzhinën e Evropës Lindore. Tradicionalisht përgatitet me mish. Në këtë recetë, ajo zëvendësohet me gjilpëra pule dhe zemra pule, duke e bërë atë më të shijshme. Aciditeti i këndshëm i turshive jep një shije dhe aromë të shijshme. Përgatitja kërkon pak kohë, por rezultati është më i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 3-4 lugë elb margaritar
 • 300g gizzards pule
 • 2500ml ujë
 • 250-300g zemra pule
 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 3 turshi
 • 100-150 ml ujë kastravec
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajeni elbin e perlës, hidheni mbi ujin e nxehtë dhe lëreni të ziejë për 4-5 orë.
 2. Prisni gjilpërat e pulës në copa.
 3. Vendosni në një tenxhere, shtoni ujë, lëreni të ziejë dhe ziejini në temperaturë mesatare. -nnxehtesi te larte per 35-40 minuta .
 4. Nderkohe qerojme perimet.
 5. Qendrave ne tenxhere shtojme elbin perla dhe zemrat e pules dhe vazhdojme zierjen.
 6. Rreth 20 minuta me pas shtojme patatet e grira. .
 7. I pjekim edhe 15-20 minuta.
 8. Qepen e grijme, karrotat i grijme ne rende.
 9. Ngrohim vajin ne nje tigan.
 10. I shtojme perimet dhe i kaverdisim ne zjarr mesatar per 5-6 minuta.
 11. Presim në copa të vogla dhe i hedhim në të njëjtën tigan.
 12. Hidhni ujin e trangujve.
 13. Hidhni gjithçka në tenxhere.
 14. Lëreni supën të ziejë edhe 5 minuta.
 15. Supën e rregulloni me kripë dhe e hiqni nga zjarri.
 16. Lëreni të mbuluar për 10-15 minuta.
 17. Rrendisim Rassolnik në pjata dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • qëruese
 • rende