Reçel aromatik dardhe me mollë dhe kanellë

Reçel aromatik dardhe me mollë dhe kanellë

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 265 minuta

Kombinimi i këtyre frutave i jep shije dhe aromë të këndshme. Duke i zier vazhdimisht dardhat dhe mollët mbeten në copa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel aromatik dardhe me mollë dhe kanellë
Reçel aromatik dardhe me mollë dhe kanellë

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 265 minuta

Kombinimi i këtyre frutave i jep shije dhe aromë të këndshme. Duke i zier vazhdimisht dardhat dhe mollët mbeten në copa.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 kg mollë
 • 1 kg dardha
 • 1¹⁄₂ kg sheqer
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Mollët dhe dardhat i qërojmë dhe i presim në copa të vogla.
 2. Frutat i vendosim në një tenxhere.
 3. Shtoni sheqerin, i trazojmë lehtë dhe i lëmë të mbuluara për 1-2 orë.
 4. Përziejmë mirë dhe e sjellim masën. të ziejë .
 5. Ulni zjarrin dhe ziejini për 5 minuta.
 6. Hiqni reçelin nga zjarri dhe lëreni për 2-3 orë.
 7. Shtoni kanellën.
 8. Kthejeni në zierje, ziejini për 5 minuta dhe lëreni per tu ftohur pak.
 9. Ziejeni perseri shkurt dhe hidhni menjehere reçelin e dardhes ne kavanoza te pastra reçeli.
 10. Mbyllni kavanozet dhe vendoseni reçelin e dardhes ne nje vend te fresket dhe te erret pasi te jete ftohur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • kavanoza reçeli