Reçel aromatik dardhe me portokall dhe kanellë

Reçel aromatik dardhe me portokall dhe kanellë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 285 minuta

Është shumë aromatike me portokall dhe jo vetëm shijon shumë bukën. Është një recetë e shkëlqyer për stinën e ftohtë dhe ideale për mbushjen e ëmbëlsirave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel aromatik dardhe me portokall dhe kanellë
Reçel aromatik dardhe me portokall dhe kanellë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 285 minuta

Është shumë aromatike me portokall dhe jo vetëm shijon shumë bukën. Është një recetë e shkëlqyer për stinën e ftohtë dhe ideale për mbushjen e ëmbëlsirave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kg dardha të qëruara
 • 500 g sheqer
 • 1 portokall
 • 1 shkop kanelle

Udhëzime

 1. Qrojini, qeroni dhe prisni dardhat.
 2. Vendosni dardhat ne nje tenxhere dhe mbulojini me sheqer.
 3. Te gjitha i perziejme dhe e leme per 3-4 ore.
 4. E qerojme portokallin dhe e presim imet.
 5. Pretokallin e presim tulin ne copa.
 6. Dardhave ne tenxhere shtojme shkopin e kanelles, portokallin dhe lekuren dhe e trazojme.
 7. E vendosim reçelin te zieje dhe e leme te zieje per 10 minuta duke e perzier here pas here.
 8. E leme reçelin e dardhes te ftohet plotesisht.
 9. Përsëriteni gatimin për rreth 10 minuta dhe lëreni të ftohet.
 10. Hedhni reçelin e dardhës në kavanoza të sterilizuara dhe mbylleni fort.
 11. Mbajeni reçelin në një vend të freskët dhe të errët.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • dërrasë prerës
 • kavanoza reçeli
 • lugë përzierje