Reçel aromatik kungulli me ftua, portokall dhe limon

Reçel aromatik kungulli me ftua

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 540 minuta

Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur frutat e vjeshtës për dimër. Reçeli është i trashë dhe ka një shije interesante agrume. Me portokall dhe limon, reçeli ka një aromë të mrekullueshme dhe mund të shijohet për një kohë të gjatë në kavanoza.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel aromatik kungulli me ftua
Reçel aromatik kungulli me ftua

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 540 minuta

Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur frutat e vjeshtës për dimër. Reçeli është i trashë dhe ka një shije interesante agrume. Me portokall dhe limon, reçeli ka një aromë të mrekullueshme dhe mund të shijohet për një kohë të gjatë në kavanoza.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 g kungull, të qëruar
 • 500 g ftua, të qëruar
 • 900 g sheqer
 • ½ portokall
 • ½ limon

Udhëzime

 1. E shtypim kungullin në një përpunues ushqimi ose me një mulli mishi.
 2. Hiqni thelbin e ftove dhe priteni frutat në copa të vogla.
 3. Vendoseni në një tas të madh, mbulojeni me sheqer dhe lëreni të qëndrojë për rreth 8 orë .
 4. Qrojini agrumet në rende dhe më pas qëroni frutat.
 5. Nëse agrumet kanë lëkurë të trashë të bardhë, duhet hequr për shkak të shijes pak të hidhur.
 6. Agrumet i prisni në copa të vogla.
 7. Ftot i vendosim ne nje tenxhere.
 8. Kungullin, shtojme portokallin dhe limonin, i perziejme mire.
 9. E leme reçelin te zieje.
 10. Shtojme lekuren e limonit dhe e leme te zieje per 40-50 minuta duke e perzier.
 11. Më pas hiqeni nga zjarri, hidheni në kavanoza të sterilizuara dhe mbyllini fort.
 12. Hapni kavanozët kthejini përmbys, mbulojeni dhe lëreni të ftohet.
 13. Raçelin e kungujve e ruani në një vend të freskët.

Nëse limoni ka një lëkurë të hollë të bardhë poshtë lëvozhgës, mund të lihet.

Vegla

 • thikë
 • rende
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • përpunues ushqimi
 • tavë
 • kavanoza të sterilizuara