Reçel aromatik kungulli me mollë dhe portokall

Reçel aromatik kungulli me mollë dhe portokall

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një treshe e mrekullueshme me shije kungulli, mollë dhe portokalli. Fruta e shijshme, mesatarisht e ëmbël dhe me konsistencë kremoze, mund të shërbehet me çaj ose të përdoret si mbushje byreku.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel aromatik kungulli me mollë dhe portokall
Reçel aromatik kungulli me mollë dhe portokall

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një treshe e mrekullueshme me shije kungulli, mollë dhe portokalli. Fruta e shijshme, mesatarisht e ëmbël dhe me konsistencë kremoze, mund të shërbehet me çaj ose të përdoret si mbushje byreku.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1¹⁄₂ kg kungull, të qëruar
 • 1 kg mollë, me bërthama, varietet i ëmbël dhe i thartë
 • 1 portokall
 • 1¹⁄2 kg sheqer

Udhëzime

 1. Preni kungullin dhe mollët në copa.
 2. Pretoni portokallin dhe nxirrni lëngun.
 3. Tërmoni kungullin, mollët dhe lëkurën e portokallit në procesorin e ushqimit.
 4. Shtoni lëngun e portokallit dhe 1 kg sheqer.
 5. Përziejini gjithçka tërësisht.
 6. Masa vendoseni të vlojë në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare në të lartë.
 7. Ulni zjarrin në minimum, mbulojeni dhe ziejini për 15 minuta.
 8. Hiqni kapakun dhe gatuajeni duke e trazuar për një kohë të mëtejshme. 15 minuta.
 9. Përzieni sheqerin e mbetur dhe reçelin për më shumë Ziejini për 10 minuta.
 10. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 11. Përdorni një blender zhytjeje për të përzier reçelin e ngrohtë në konsistencën e dëshiruar.
 12. Kthejeni reçelin në sobën.
 13. Mbulojeni me kapak dhe gatuajeni edhe 5 të tjera Ziejini për disa minuta.
 14. Sigurohuni që tenxherja të jetë e mbyllur mirë, pasi përzierja do të fryjë flluska.
 15. Reçelin e përfunduar të kungujve derdhni në kavanoza të sterilizuara dhe mbylleni fort.
 16. Ktheni kavanozët përmbys, mbulojini dhe copëtoni dhe lëreni të ftohet.
 17. Shërbejeni reçelin e kungullit me çaj ose përdorni si mbushje byreku.

Vegla

 • thikë
 • përpunues ushqimi
 • dërrasë prerëse
 • tepsi
 • kavanoza të sterilizuar
 • shtrydhëse frutash e perimesh
 • blender dore