Reçel aromatik me ftua me limon, ujë dhe sheqer

Reçel aromatik me ftua me limon

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Sot gatuhet rrallë, ka shije tepër të shijshme, ka një ngjyrë të verdhë të bukur, të ndezur dhe ka një aromë intensive. Për më tepër, ftua është një frut me pak kalori: 57 kcal për 100 gram, prandaj reçeli i ftua është një nga varietetet më të lehta të reçelit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel aromatik me ftua me limon
Reçel aromatik me ftua me limon

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Sot gatuhet rrallë, ka shije tepër të shijshme, ka një ngjyrë të verdhë të bukur, të ndezur dhe ka një aromë intensive. Për më tepër, ftua është një frut me pak kalori: 57 kcal për 100 gram, prandaj reçeli i ftua është një nga varietetet më të lehta të reçelit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 1 kg ftua, pa gurë dhe lëvozhga
 • 200 ml ujë
 • ¹⁄₂ limon
 • 1 kg sheqer

Udhëzime

 1. Ftojat lani dhe thajini me një leckë.
 2. Prisni thelbin.
 3. Sigurohuni që t’i hiqni të gjitha bërthamat, pasi përmbajnë acid hidrocianik helmues.
 4. Prisni mishin në copa të vogla.
 5. Vendosni një tenxhere .
 6. Mbulojeni me ujë dhe lëreni të vlojë.
 7. I gatuajmë në zjarr të ulët për rreth 15-20 minuta derisa të zbutet.
 8. The Sillni të gjithë të ziejë përsëri.
 9. Gajeni reçelin në zjarr të ulët për rreth 30 minuta.
 10. Përziejini rregullisht.
 11. Ndërkohë sterilizoni kavanozët që reçeli të zgjasë sa më gjatë.
 12. Mbushni kavanozët me reçelin e nxehtë dhe mbyllni.
 13. Vendosni me kokë poshtë në një batanije, mbështilleni dhe lëreni të ftohet: Kjo krijon një vakum dhe reçeli i ftua do të ruhet për një kohë të gjatë.

Ruajeni reçelin e ftua në një vend të freskët.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • gota matëse
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tavë
 • lugë druri
 • kavanoza