Reçel aromatik pa fara si pelte

10 persona | 45 minuta

Reçeli i patëllxhanëve ka shije të ëmbël, aromatike dhe shumë të shijshme. Reçeli është i përsosur për një role mëngjesi ose briosh, por mund të përdoret gjithashtu edhe për tortë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Reçel aromatik pa fara si pelte
Reçel aromatik pa fara si pelte

10 persona | 45 minuta

Reçeli i patëllxhanëve ka shije të ëmbël, aromatike dhe shumë të shijshme. Reçeli është i përsosur për një role mëngjesi ose briosh, por mund të përdoret gjithashtu edhe për tortë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 700 g gooseberries
 • 60 ml ujë
 • 350 g sheqer konservues, 2:1

Udhëzime

 1. Shpëlajini mirë manaferrat.
 2. Mbetrat vendosini në një tenxhere dhe mbushini me ujë.
 3. Lërini të ziejnë dhe ziejini në zjarr të ulët derisa manaferrat të zbuten.
 4. Kulloni lëngun duke i hedhur manaferrat.
 5. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 6. Pritni manaferrat me një pure ose përdorni një blender dore.
 7. Pastroni manaferrat në një sitë shumë të imët për të mbajtur lëkurën dhe farat.
 8. Hidhni përzierjen e patëllxhanëve përsëri në tenxhere dhe sillni në një valë.
 9. Parapërgatitja e sheqerit Shtoni sheqerin dhe përziejeni.
 10. Lëreni reçelin e patëllxhanëve të ziejë për rreth 5-10 minuta në zjarr të ulët.
 11. Hidhni reçelin e nxehtë në kavanoza të pastra reçeli dhe mbylleni fort.
 12. Pas ftohjes, Ruani reçelin në një vend të freskët.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • sitë
 • kavanoza reçeli
 • blender dore