Reçel i ëmbël kungujsh me limon dhe portokall

Reçel i ëmbël kungujsh me limon dhe portokall

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Reçeli i kungullit është paksa i pazakontë, por patjetër që ia vlen të përgatitet. Është shoqërimi perfekt i petullave, cheesecake-t, tarteve apo çdo ëmbëlsirë tjetër. Por do të shijojë shumë mirë edhe thjesht si përhapje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel i ëmbël kungujsh me limon dhe portokall
Reçel i ëmbël kungujsh me limon dhe portokall

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Reçeli i kungullit është paksa i pazakontë, por patjetër që ia vlen të përgatitet. Është shoqërimi perfekt i petullave, cheesecake-t, tarteve apo çdo ëmbëlsirë tjetër. Por do të shijojë shumë mirë edhe thjesht si përhapje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 1 kg kungull i qëruar
 • 1 limon
 • 1 portokall
 • 800 g sheqer

Udhëzime

 1. Thërrmoni kungullin në një përpunues ushqimi ose duke përdorur një mulli mishi.
 2. Shtypni limonin, duke mbledhur lëngun e limonit në një tas.
 3. E grini imët lëkuren e portokallit.
 4. Vendosni kungullin në një tenxhere ose tigan të thellë.
 5. Shtojeni sheqerin dhe përziejeni mirë.
 6. Lëreni masën për një orë.
 7. Më pas vendoseni në sobë dhe lëreni të vlojë.
 8. Zjeni kungullin në zjarr mesatar në të lartë për 1 orë.
 9. Afërsisht. Shtoni lëngun e limonit dhe lëkurën e portokallit të grirë 5 deri në 10 minuta para përfundimit të përgatitjes.
 10. Përhapeni reçelin në kavanoza të sterilizuara.
 11. Mbyllni kavanozët fort.
 12. Më pas kthejini përmbys, mbulojeni dhe lëreni të ftohet.
 13. Reçel kungulli për çaj ose si përhapje Enjoy.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • shtrytëse limoni
 • Gravers
 • Tasë
 • Steelpot
 • Kavanoza të sterilizuar