Reçel i pazakontë boronicë i bërë nga manaferrat, uji dhe sheqeri

Reçel i pazakontë boronicë i bërë nga manaferrat

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një trajtim i pazakontë me një aromë të mrekullueshme kokrra të kuqe dhe një hidhërim të lehtë. I përgatitur shpejt dhe i derdhur në kavanoza, ky reçel me boronicë do të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel i pazakontë boronicë i bërë nga manaferrat
Reçel i pazakontë boronicë i bërë nga manaferrat

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një trajtim i pazakontë me një aromë të mrekullueshme kokrra të kuqe dhe një hidhërim të lehtë. I përgatitur shpejt dhe i derdhur në kavanoza, ky reçel me boronicë do të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 3500 g boronicë
 • 500 ml ujë
 • 1200-1500 g sheqer

Udhëzime

 1. Pastrojini manaferrat dhe shpëlajini tërësisht në ujë të ftohtë.
 2. Vendoseni në një tenxhere.
 3. Hidhni 500 ml ujë të ftohtë dhe lërini të ziejnë.
 4. I ziejini nën kapak për 7-10 minuta.
 5. Ftojeni perzierjen e kokrrave dhe e kalojme ne site.
 6. Puren e peshojme dhe per 1000g shtojme 500g sheqer ne varesi te peshes.
 7. Zejeni reçelin per 30-40 minuta duke e perzier vazhdimisht derisa te trashet.
 8. Më pas hidheni në kavanoza të sterilizuara dhe vendoseni afër.
 9. Reçel boronicë si lyerje ose thjesht shërbejeni me çaj.

Vegla

 • pan
 • sitë
 • syze