Reçel i trashë kumbulle me agar agar

Reçel i trashë kumbulle me agar agar

Porcione: 20 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky reçel i shijshëm, i ëmbël dhe shumë i trashë kumbulle është një mbushje ideale për ëmbëlsira dhe pasta të tjera ose thjesht një ëmbëlsirë e shijshme me çaj ose mëngjes mbi bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel i trashë kumbulle me agar agar
Reçel i trashë kumbulle me agar agar

Porcione: 20 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky reçel i shijshëm, i ëmbël dhe shumë i trashë kumbulle është një mbushje ideale për ëmbëlsira dhe pasta të tjera ose thjesht një ëmbëlsirë e shijshme me çaj ose mëngjes mbi bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2500 g kumbulla
 • 1500 g sheqer
 • ¼ lugë acid citrik
 • 10 g agar-agar
 • 2 lugë sheqer, për agar-agar

Udhëzime

 1. Hiqni kokrrat nga reçeli i kumbullave dhe vendosini në një tenxhere të madhe.
 2. Spërkateni frutat me sheqer.
 3. Përzieni butësisht dhe lëreni në temperaturën e dhomës për 4-5 orë ose gjatë gjithë natës.
 4. Zëvendësoni tenxheren mbi të mesme- nxehtësi të lartë dhe Ngroheni butësisht për 5 minuta derisa sheqeri të jetë tretur. E heqim nga zjarri dhe e përziejmë me një blender zhytës.
 5. Kthejeni në zjarr, shtoni acidin citrik, lëreni të vlojë dhe ziejini në zjarr të ulët për 5-7 minuta.
 6. Hiqni shkumën dhe përzieni herë pas here.
 7. Agar-agar bashkojme me 2 luge sheqer, shtojme ne tenxhere, perziejme dhe ziejme per 7-10 minuta te tjera.
 8. Reçelin e nxehte kumbulle e derdhni ne kavanoza te sterilizuara dhe mbylleni me kapak.
 9. Pas ftohjes ruajeni ne vend te fresket.

Vegla

 • tepsi e madhe
 • thikë
 • blender dore
 • lugë perzierje
 • kavanoza reçeli