Reçel kumbulle me kanellë dhe karafil pa sheqer

Reçel kumbulle me kanellë dhe karafil pa sheqer

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Reçeli i kumbullës është një trajtim i shkëlqyeshëm me çaj, petulla dhe petulla në dimër, dhe është gjithashtu i shkëlqyeshëm për një copë bukë të bardhë për mëngjes! Por edhe për të gjitha llojet e pastave, reçeli i kumbullës rezulton të jetë një mbushje e shijshme në ëmbëlsira. Falë aromës dhe aciditetit të shkëlqyeshëm, ajo i jep çdo pastë një shije unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel kumbulle me kanellë dhe karafil pa sheqer
Reçel kumbulle me kanellë dhe karafil pa sheqer

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Reçeli i kumbullës është një trajtim i shkëlqyeshëm me çaj, petulla dhe petulla në dimër, dhe është gjithashtu i shkëlqyeshëm për një copë bukë të bardhë për mëngjes! Por edhe për të gjitha llojet e pastave, reçeli i kumbullës rezulton të jetë një mbushje e shijshme në ëmbëlsira. Falë aromës dhe aciditetit të shkëlqyeshëm, ajo i jep çdo pastë një shije unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 kg kumbulla
 • kanellë, për shije
 • karafil, për shije

Udhëzime

 1. Guroseni dhe përgjysmoni kumbullat.
 2. Vendosni kumbullat dhe kanellën në një tenxhere të sigurt për furrë.
 3. Shtojeni karafilin në tenxhere.
 4. Vendosni tenxheren të pambuluar në furrë në temperaturën 180°C për rreth 2 orë dhe herë pas here për t’i trazuar.
 5. Nxirrni karafilët dhe bëni pure me një blender dore masën e kumbullës.
 6. Lëreni purenë e kumbullës të ftohet dhe shijojeni me bukë, petulla me patate, petulla ose më vete.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere furre
 • lugë
 • blender