Reçel me fruta me kumbulla me portokall për mëngjes

Reçel me fruta me kumbulla me portokall për mëngjes

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 290 minuta

Ky reçel i kumbullës bëhet më i shijshëm dhe më aromatik me shtimin e lëvores së portokallit dhe copave të lëngshme aromatike të portokallit. Reçeli i bërë nga kumbulla është veçanërisht i shijshëm në bukën e mëngjesit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel me fruta me kumbulla me portokall për mëngjes
Reçel me fruta me kumbulla me portokall për mëngjes

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 290 minuta

Ky reçel i kumbullës bëhet më i shijshëm dhe më aromatik me shtimin e lëvores së portokallit dhe copave të lëngshme aromatike të portokallit. Reçeli i bërë nga kumbulla është veçanërisht i shijshëm në bukën e mëngjesit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500g kumbulla të thata, pesha pa kokrra
 • 1 portokall
 • 300g sheqer

Udhëzime

 1. Kini kumbullat përgjysmë, hiqni gurin dhe priteni frutat në katërsh.
 2. Kapeni lëkurën e portokallit në një rende të imët.
 3. Pretoni portokallin në copa sa kafshatë.
 4. Vendosni gjithçka në një tas , sperkasim me sheqer dhe perziejme te gjitha bashke .
 5. Frutat i leme ne temperature ambjenti per 4-5 ore ose gjate nates.
 6. Kombulat i kalojme ne nje tenxhere dhe i leme te ziejne.
 7. I leme te ziejne ne zjarr te ulet per rreth 40- 45 minuta.
 8. Përziejini herë pas here dhe hiqni shkumën nga sipërfaqja.
 9. Hidhni reçelin e përfunduar të kumbullës në kavanoza të sterilizuara dhe mbylleni me kapak. Përmbyseni, mbulojeni dhe lëreni të ftohet plotësisht.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende agrumesh
 • tas
 • tenxhere
 • shpërthyes
 • lugë
 • kavanoza