Reçel me fruta të kumbullës me arra

15 persona | 4345 minuta

Copat e frutave të pjekura dhe arra plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë të përkryer në këtë recetë reçeli. Përgatitja e reçelit të kumbullës kërkon pak kohë, por nuk është e vështirë. Rezultati është – një reçel me fruta kumbulle në një kavanoz që mund të shijohet për mëngjes në dimër.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Reçel me fruta të kumbullës me arra
Reçel me fruta të kumbullës me arra

15 persona | 4345 minuta

Copat e frutave të pjekura dhe arra plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë të përkryer në këtë recetë reçeli. Përgatitja e reçelit të kumbullës kërkon pak kohë, por nuk është e vështirë. Rezultati është – një reçel me fruta kumbulle në një kavanoz që mund të shijohet për mëngjes në dimër.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1700g kumbulla
 • 700-800g sheqer
 • 200g arra, të prera përafërsisht
 • 5g acid citrik

Udhëzime

 1. Shpëlajini dhe thani kumbullat, pritini në gjysmë dhe hiqni gurin.
 2. Vendosni një të tretën e frutave në një tenxhere të madhe dhe spërkatni me sheqer.
 3. Përsëritni shtresat edhe dy herë.
 4. Rreshtoni tenxheren me garzë ose kapak Mbulojeni.
 5. Lëreni në temperaturën e dhomës për 24 orë.
 6. Vendosni tenxheren në sobë, përzieni butësisht dhe lëreni të vlojë.
 7. Haqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni edhe për 24 orë të tjera.
 8. Nëse dëshironi, reçeli nuk duhet të përzihet në mënyrë që gjysmat e frutave të ruajnë formën e tyre. Sapo të fillojë të ziejë, tenxherja mund të rrotullohet vetëm pak.
 9. Kthejeni reçelin në furrë, vendoseni të ziejë dhe ziejeni në zjarr të ulët për 1-2 minuta.
 10. Lëreni reçelin e kumbullës edhe për 24 orë.
 11. Kur herën e tretë, pasi të ziejnë kumbullat, ziejini për 5 minuta.
 12. Shtoni arrat dhe acidin citrik dhe ziejini edhe për 5 minuta të tjera.
 13. Reçelin e kumbullës e hidhni në kavanoza të sterilizuara, mbylleni me kapak, përmbysni dhe mbulojeni.
 14. Hidheni reçelin pas ruajtjes në një vend të freskët pasi të ftohet.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere e madhe
 • gazë
 • lugë
 • kavanoza