Reçel mjedër me rrush pa fara të kuqe për mëngjes

Reçel mjedër me rrush pa fara të kuqe për mëngjes

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Reçel aromatik dhe i shijshëm i manaferrave verore që nuk duhet të mungojë në tryezën e mëngjesit. Mjedra me fruta dhe rrush pa fara të kuqe me lëng mund të gjenden në këtë reçel të shijshëm, i cili shkon mrekullisht me brioshët ose roletë e së dielës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçel mjedër me rrush pa fara të kuqe për mëngjes
Reçel mjedër me rrush pa fara të kuqe për mëngjes

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Reçel aromatik dhe i shijshëm i manaferrave verore që nuk duhet të mungojë në tryezën e mëngjesit. Mjedra me fruta dhe rrush pa fara të kuqe me lëng mund të gjenden në këtë reçel të shijshëm, i cili shkon mrekullisht me brioshët ose roletë e së dielës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g mjedër
 • 350 g rrush pa fara të kuqe
 • 250 gr me sheqer të ruajtur
 • 2 lugë lëkure limoni

Udhëzime

 1. Lani rrush pa fara dhe mjedrat.
 2. Rrush pa fara këputni nga panikët ose grijini me një pirun.
 3. Të dy kokrrat vendosini në një tenxhere dhe lërini të ziejnë me 2 lugë ujë.
 4. Mberrat për rreth 5 minuta lëreni të ziejë në zjarr të ulët.
 5. Shtoni sheqerin e konservuar dhe lëkurën e limonit të grirë.
 6. Lëreni reçelin të ziejë edhe për 5 minuta të tjera, duke e përzier vazhdimisht.
 7. Reçelin e nxehtë të mjedrës me rrush pa fara hidhni në kavanoza të pastra dhe mbylleni fort.
 8. Pasi reçeli të jetë ftohur Ruajeni në një vend të freskët.

Vegla

 • pirun
 • tenxhere
 • lugë
 • kavanoza