Reçel rrush pa fara me vanilje si krem për mëngjes

10 persona | 20 minuta

Vera është koha e përsosur për të bërë reçelin tuaj nga rrush pa fara. Rrush pa fara e shijshme ka shije të shijshme, qoftë në role, bukë të thekur apo briosh, është një përhapje e mrekullueshme e ëmbël dhe e përkryer për të nisur ditën.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Reçel rrush pa fara me vanilje si krem për mëngjes
Reçel rrush pa fara me vanilje si krem për mëngjes

10 persona | 20 minuta

Vera është koha e përsosur për të bërë reçelin tuaj nga rrush pa fara. Rrush pa fara e shijshme ka shije të shijshme, qoftë në role, bukë të thekur apo briosh, është një përhapje e mrekullueshme e ëmbël dhe e përkryer për të nisur ditën.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg rrush pa fara, tul i kuq
 • vanilje, nga një bisht vanilje
 • 500 g sheqer konservues, 2:1

Udhëzime

 1. Nxirrini rrush pa fara nga bishtat, kjo bëhet më së miri me një pirun.
 2. Rrush pa fara i shpëlani me ujë të ftohtë dhe i lini të kullojnë për një kohë. Lufta e vaniljes dhe mbylleni shtojini rrush pa fara.
 3. Sitni sheqerin me reçelin dhe perziejini te gjitha bashke.
 4. Lërini manaferrat të qëndrojnë për 30 minuta.
 5. Gajeni reçelin e rrush pa fara për rreth 8-10 minuta duke e trazuar.
 6. Hidhni reçel në kavanoza të pastra me vida, ftohuni dhe lëreni mënjanë Shijoni mëngjesin.

Në vend që të përdorni rrush pa fara të kuqe, reçeli mund të bëhet edhe nga rrush pa fara e zezë ose e bardhë.

Vegla

 • pirun
 • tenxhere
 • lugë
 • kavanoza