Reçeli aromatik i mollës me portokall, sheqer dhe kanellë

Reçeli aromatik i mollës me portokall

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një e shijshme që ju fton në një çaj pasdite me një aromë të mrekullueshme agrumesh dhe kanelle. Ky reçel aromatik shkon mirë edhe me mëngjesin me briosh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçeli aromatik i mollës me portokall
Reçeli aromatik i mollës me portokall

Porcione: 15 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një e shijshme që ju fton në një çaj pasdite me një aromë të mrekullueshme agrumesh dhe kanelle. Ky reçel aromatik shkon mirë edhe me mëngjesin me briosh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1,8-2 kg mollë
 • 2 portokall
 • 1 kg sheqer
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Lërojini mollët, theroni bërthamat dhe grijini në feta.
 2. Pretoni portokallet dhe i përzieni në blender.
 3. Vendosni mollët në një tenxhere, shtoni purenë e portokallit, kanellën dhe sheqerin.
 4. Lërini të ziejnë duke i trazuar plotësisht .
 5. Pas zierjes ziejme ne zjarr mesatar per rreth 50 minuta duke e perzier here pas here.
 6. Reçelin e molles e derdhim ne kavanoza te pastra me vida dhe e leme te ftohet.
 7. Mbajeni reçelin ne vend te fresket dhe te erret.

Vegla

 • thikë
 • blender
 • kavanoza reçeli
 • tenxhere
 • lugë përzierje