Reçeli i trashë me kajsi përgatitet lehtësisht

Reçeli i trashë me kajsi përgatitet lehtësisht

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Qelibar i ndezur, aromatik dhe tepër i shijshëm, reçeli i trashë i kajsisë përgatitet shumë lehtë. Frutat bëhen pure fillimisht, zihen në një tenxhere, spërkaten me sheqer dhe zihen sërish. Pas pak, shtoni acidin citrik dhe më pas mbushni gotat. Reçeli i kajsisë është gati dhe mjafton të ftohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Reçeli i trashë me kajsi përgatitet lehtësisht
Reçeli i trashë me kajsi përgatitet lehtësisht

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Qelibar i ndezur, aromatik dhe tepër i shijshëm, reçeli i trashë i kajsisë përgatitet shumë lehtë. Frutat bëhen pure fillimisht, zihen në një tenxhere, spërkaten me sheqer dhe zihen sërish. Pas pak, shtoni acidin citrik dhe më pas mbushni gotat. Reçeli i kajsisë është gati dhe mjafton të ftohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: bllokim | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 1000 g kajsi, pa kokrriza
 • 900 g sheqer
 • ½ lugë çaji acid citrik

Udhëzime

 1. Vendosim kajsitë në një tenxhere, i presim me një blender.
 2. I lëmë të vlojnë, duke i përzier shpesh. Gatuani për 40 deri në 50 minuta.
 3. Shtoni sheqerin, përzieni mirë.
 4. Ulni nxehtësinë në mesatare, lëreni sërish të ziejë.
 5. Spërkateni me acid citrik, ziejini për 2-3 minuta.
 6. Hiqni shkumën nga sipërfaqja.
 7. Hiqeni nga zjarri, mbushni reçelin në kavanoza të sterilizuara.
 8. Mbyllni kavanozët fort, kthejini përmbys, lëreni të ftohet nën një batanije ose leckë.
 9. Shërbejeni reçelin e kajsisë si lyerje ose si ëmbëlsirë.

Sa më gjatë të zihet frutat, aq më i trashë do të jetë reçeli.

Vegla

 • tenxhere
 • blender dore
 • kavanoza
 • tavan