Recetë e lehtë për gjysmëhënës vanilje me arra dhe sheqer pluhur

Recetë e lehtë për gjysmëhënës vanilje me arra dhe sheqer pluhur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 112 minuta

Kjo aromë vanilje dhe arra ju bën të prisni me padurim sezonin e Krishtlindjeve! ju bëjnë të dëshironi të piqni, janë kaq të buta dhe fjalë për fjalë ju prishen në gojë. Këto biskota me arra ëmbëlsojnë sezonin e Ardhjes dhe harrohen ditët e ftohta dhe të errëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Recetë e lehtë për gjysmëhënës vanilje me arra dhe sheqer pluhur
Recetë e lehtë për gjysmëhënës vanilje me arra dhe sheqer pluhur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 112 minuta

Kjo aromë vanilje dhe arra ju bën të prisni me padurim sezonin e Krishtlindjeve! ju bëjnë të dëshironi të piqni, janë kaq të buta dhe fjalë për fjalë ju prishen në gojë. Këto biskota me arra ëmbëlsojnë sezonin e Ardhjes dhe harrohen ditët e ftohta dhe të errëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell
 • 200 g gjalpë, të ftohtë në copa
 • 100 g arra, të bluara
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 70 g sheqer pluhur
 • 3 të verdha veze
 • ½ f. pluhur pjekje
 • 100 g sheqer pluhur, per pluhurosje
 • 2 f. sheqer vanilje, për pluhurosje

Udhëzime

 1. Sitni miellin dhe pluhurin për pjekje në një tas.
 2. Më pas shtoni arrat e bluara, sheqer pluhur, sheqer vanilje, të verdhat e vezëve dhe gjalpin e ftohtë. brumë i lëmuar.
 3. Brumi duhet mbyllur të bëhet i thërrmueshëm, mund të shtohet pak ujë i ftohtë.
 4. Brumin e formojmë në sallam dhe e ndajmë në 4 pjesë të barabarta. per te pakten 1 ore.
 5. I heqim copat e brumit nga frigoriferi nje nga nje proces.
 6. Preme copen e brumit ne salcice dhe e presim ne copa 2 cm te gjera.
 7. Pervelat e brumit i rrotullojme dhe formojme gjysmë hëna.
 8. E rëndësishme është që skajet e formës së gjysmëhënës të mos jenë shumë të holla, përndryshe do të digjen shpejt gjatë pjekjes.
 9. Për shkak se receta përmban pluhur pjekjeje, biskotat do të jenë pak më të mëdha.
 10. Prandaj gjysmëhënat e vaniljes duhet të vendosen në intervale në tepsi.
 11. Biskotat nuk duhet të shkrihen gjatë formësimit, prandaj brumi duhet te perpunohet shpejt.
 12. Ne te kundert gjysmen e vaniljes ne forme te gatshme mund ti vendosim ne frigorifer ose ne ngrirje per 10-15 minuta para pjekjes.
 13. Pjekim biskotat ne furre per 12-15 minuta ne 175°C .
 14. Sheqeri pluhur me Përziejeni sheqerin e vaniljes në një enë.
 15. Lutni gjysmëhënës së vaniljes në sheqer vanilje menjëherë pas pjekjes.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore me grep brumi
 • film ngjitës
 • letër për pjekje