Recetë e shijshme gjysmëhëne vanilje me bajame dhe sheqer pluhur vanilje

Recetë e shijshme gjysmëhëne vanilje me bajame dhe sheqer pluhur vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Biskotat e gjysmëhënës janë një nga pastat më të njohura të Krishtlindjeve. Ëmbëlsira e butë e butë me bajame shkrihet fjalë për fjalë në gojën tuaj dhe sheqeri aromatik i vaniljes i bën ato një pastë të veçantë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Recetë e shijshme gjysmëhëne vanilje me bajame dhe sheqer pluhur vanilje
Recetë e shijshme gjysmëhëne vanilje me bajame dhe sheqer pluhur vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Biskotat e gjysmëhënës janë një nga pastat më të njohura të Krishtlindjeve. Ëmbëlsira e butë e butë me bajame shkrihet fjalë për fjalë në gojën tuaj dhe sheqeri aromatik i vaniljes i bën ato një pastë të veçantë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g miell gruri
 • 200 g gjalpë, të ftohtë
 • 100 g bajame të bluara
 • 1 vezë
 • 80 g sheqer
 • 1 f. sheqer vanilje
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 f. Sheqer vanilje

Udhëzime

 1. Vendosni gjalpin e ftohtë në copa me sheqerin dhe sheqer vaniljen në enën e përzierjes së një procesori ushqimi.
 2. Shtoni vezën dhe përziejini gjithçka për pak kohë.
 3. Shtoni bajamet, më pas shtoni miellin. në një brumë të barabartë
 4. Formoni brumin në një top, mbështilleni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 5. Formoni brumin e ftohur në briosh. Për ta bërë këtë, ndani gjithmonë një copë brumi dhe rrotullojeni në një top.
 6. Përdorni për të formuar një fije 4 cm të gjatë dhe formësoni gjysmëhënës. me leter per pjekje.
 7. Gatojme gjysmen e vaniljes ne ajrin qarkullues 170°C I pjekim per 10-12 minuta derisa te marrin ngjyre te lehte.
 8. Përziejmë pluhurin e sheqerit me sheqer vanilje në një enë të madhe. menjehere pas pjekjes.
 9. Pas ftohjes gjysmen e vaniljes mund te ruhet ne tepsi per biskota te ruhet.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • film ngjitës
 • letër pergamene
 • tas