Recetë e shkëlqyeshme e xhenxhefilit me pastë, kanellë dhe xhenxhefil

Recetë e shkëlqyeshme e xhenxhefilit me pastë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Burrat me xhenxhefil janë një pastë e shijshme. Këta meshkuj të ëmbël nuk kërkojnë shumë kohë për t’u përgatitur dhe mund t’i piqni bashkë me fëmijët. Biskotat shkojnë mirë me qumësht, çaj, kafe ose kakao.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Recetë e shkëlqyeshme e xhenxhefilit me pastë
Recetë e shkëlqyeshme e xhenxhefilit me pastë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Burrat me xhenxhefil janë një pastë e shijshme. Këta meshkuj të ëmbël nuk kërkojnë shumë kohë për t’u përgatitur dhe mund t’i piqni bashkë me fëmijët. Biskotat shkojnë mirë me qumësht, çaj, kafe ose kakao.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350 g miell gruri
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 2 lugë xhenxhefil, bluar
 • 1 lugë kanellë, bluar
 • 125 g gjalpë
 • 175 g sheqer kaf
 • 1 vezë
 • 4 lugë shurup

Udhëzime

 1. Sitni miellin në një enë për përzierje.
 2. Shtoni xhenxhefilin e bluar, kanellën dhe pluhurin për pjekje.
 3. Përziejini mirë.
 4. Shtoni në miell gjalpin e shkrirë dhe sheqerin kaf.
 5. Përziejini mirë.
 6. In një në një enë tjetër përziejmë shurupin dhe vezën.
 7. Përziejmë vezën e rrahur në përzierjen e gjalpit dhe miellit.
 8. Trehim derisa të kemi një brumë të lëmuar dhe elastik.
 9. Brumin e përfunduar e vendosim në një qese plastike dhe i japim formë nje buke e trashe.
 10. E vendosim brumin ne ngrirje per 15 minuta.
 11. Plurosim siperfaqen e punes me miell.
 12. E shtrijme brumin ne nje trashesi rreth 0.5 cm.
 13. Perdorim preresen e biskotave per te prere buken e xhenxhefilit burra.
 14. Vendosni biskotat në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 15. Pjekim me xhenxhefil në nivelin e mesëm në 180 gradë për 10-12 minuta. një raft teli dhe lërini të ftohen.
 16. Dekoroni burrat e xhenxhefilit me krem ose çokollatë sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • Tasi per perzierje
 • Përzierëse dore me grep brumi
 • Rulë brumi
 • Presë biskotash
 • Qesë magazinimi