Rizoto e shijshme elb perla me kërpudha, verë të bardhë dhe parmixhan

Rizoto e shijshme elb perla me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ky elbi perla me lëng kërpudhash aromatike, verë të bardhë dhe parmixhan është përgatitur në stilin e një rizotoje italiane. Kjo është aromatike, e shijshme dhe shumë mbushëse. Me dy lloje të ndryshme kërpudhash, perime dhe parmixhan është e shijshme, padyshim që ia vlen ta provoni këtë rizoto me elbi perla.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rizoto e shijshme elb perla me kërpudha
Rizoto e shijshme elb perla me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ky elbi perla me lëng kërpudhash aromatike, verë të bardhë dhe parmixhan është përgatitur në stilin e një rizotoje italiane. Kjo është aromatike, e shijshme dhe shumë mbushëse. Me dy lloje të ndryshme kërpudhash, perime dhe parmixhan është e shijshme, padyshim që ia vlen ta provoni këtë rizoto me elbi perla.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Zilje, zierje | Menu: Enët anësore, qull | Kuzhina: Receta çeke

Përbërës

 • 90 gr kërpudha porcini, të thata
 • 2 L ujë
 • 450 g kërpudha të egra
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 1 qepje
 • 1 thelpi hudhër
 • 240 ml verë e bardhë, e thatë
 • 100 g elb perla
 • 45 g parmixhano
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajini kërpudhat e thata, vendosini në një tenxhere dhe mbulojini me ujë të ftohtë.
 2. I ziejini në zjarr mesatar për 30-40 minuta.
 3. Hidhni lëngun në një sitë të imët dhe lërini mënjanë. copëtoni trashë.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 5. Skuqini kërpudhat e egra të copëtuara për 3 deri në 4 minuta në zjarr të fortë.
 6. Më pas hiqini nga tigani dhe vendosini në një pjatë.
 7. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe grijini të dyja imët.
 8. Skuqini perimet në tiganin në të cilin janë gatuar kërpudhat, 5 deri në 6 minuta.
 9. Deglazoni me verën dhe kaurdisni edhe 5 minuta të tjera, derisa vera të zvogëlohet përgjysmë.
 10. Shtoni elbin perla ne tigan, perziejini dhe vazhdoni zierjen per 3-4 minuta.
 11. Hidhni 1/2 luge me lëng kërpudhash te nxehta.
 12. Kuqini kokrrat duke i përzier vazhdimisht derisa lëngu të përthithet plotësisht.
 13. Vazhdo te gatuaj elbin, duke e trazuar si shkon, duke shtuar 1/2 lugë për një vëlla hei.
 14. Kjo duhet të zgjasë rreth 30-40 minuta.
 15. Shto kërpudhat e skuqura dhe të ziera në rizoto dhe përzieje mirë.
 16. I gatuajmë edhe për 5 minuta.
 17. Në fund palosim parmixhanin e grirë, kripë dhe piper.
 18. Hiqeni tiganin me rizoto me elbin perla nga zjarri dhe servireni menjehere.

Për këtë pjatë janë të mrekullueshme edhe kërpudhat porcini, kërpudhat, kërpudhat e kuqe apo gjalpi.

Vegla

 • tegan
 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • kupë