Role kremi i lehtë i bërë nga beze me boronica

Role kremi i lehtë i bërë nga beze me boronica

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Roll kremi – Kjo ëmbëlsirë e mrekullueshme e bërë nga beze, krem dhe manaferra është një kombinim i shijshëm qiellor. Një beze piqet nga të bardhat e vezëve të rrahura me sheqer, niseshte dhe uthull. Mbushja kremoze me krem pana me vanilje dhe boronica të ëmbla e plotësojnë bukur ëmbëlsirën. Roli i kremit shkon mirë me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Role kremi i lehtë i bërë nga beze me boronica
Role kremi i lehtë i bërë nga beze me boronica

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Roll kremi – Kjo ëmbëlsirë e mrekullueshme e bërë nga beze, krem dhe manaferra është një kombinim i shijshëm qiellor. Një beze piqet nga të bardhat e vezëve të rrahura me sheqer, niseshte dhe uthull. Mbushja kremoze me krem pana me vanilje dhe boronica të ëmbla e plotësojnë bukur ëmbëlsirën. Roli i kremit shkon mirë me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g sheqer
 • 50 g sheqer kallami kaf
 • 3 të bardha veze
 • 5 g niseshte misri
 • 4 ml uthull vere të bardhë
 • 120 g boronica
 • 300 ml krem i trashë, i ftohtë
 • 2 ml ekstrakt vanilje
 • sheqer pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 3. Përzieni 110 gr sheqer të bardhë dhe gjithë sheqerin kaf në një enë.
 4. Në një enë tjetër rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen të forta.
 5. Përzierjen e sheqerit shtoni me lugë gjelle duke e trazuar vazhdimisht.
 6. Përzieni niseshtenë dhe uthullën në të bardhat e vezëve me një rrahëse.
 7. Përhapeni masën e marengës në mënyrë të barabartë në tavën e përgatitur.
 8. E pjekim për 10 minuta.
 9. Ulni temperaturën në 160°C dhe piqni edhe për 20 minuta të tjera.
 10. Vendosni një fletë të pastër letre pergamene në një sipërfaqe pune dhe spërkatni me sheqerin e mbetur.
 11. Përmbysni me kujdes marengën në letrën e përgatitur.
 12. Me kujdes qëroni letrën e pjekur të furrës dhe lëreni marengën të ftohet për 15-20 minuta.
 13. Rrihni kremin dhe vaniljen derisa të jetë e ngurtë.
 14. Përhapeni kremin mbi beze. ne nje role.
 15. Rulen krem e vendosim ne frigorifer per 1 ore.
 16. Më pas pudrosni me sheqer pluhur dhe shërbejeni të prerë në copa.

Vegla

 • Fletë pjekje
 • Parchpeper
 • Përzierëse dore
 • Tasi
 • Thisk
 • Spatula