Role origjinale djathi e mbushur me pulë të grirë dhe kërpudha

Role origjinale djathi e mbushur me pulë të grirë dhe kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 62 minuta

Kjo recetë është vërtet unike. Roli i shijshëm djathi me një kore djathi të artë dhe një mbushje me lëng mishi nuk është vetëm e pazakontë. Është gjithashtu shumë e shijshme dhe është e përkryer për një menu festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Role origjinale djathi e mbushur me pulë të grirë dhe kërpudha
Role origjinale djathi e mbushur me pulë të grirë dhe kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 62 minuta

Kjo recetë është vërtet unike. Roli i shijshëm djathi me një kore djathi të artë dhe një mbushje me lëng mishi nuk është vetëm e pazakontë. Është gjithashtu shumë e shijshme dhe është e përkryer për një menu festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët dytësore, Meze, Meze të lehtë | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 300g djathë gouda, ose Emmentaler
 • 3 vezë
 • 300 gr kërpudha
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë gjelle vaj
 • 400 gr mish pule
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 3. E grini djathin në rende dhe e përzieni me vezët në një tas.
 4. Përzierjen e derdhni në tepsi dhe e lëmoni në mënyrë .
 5. Pjekim për rreth 12 deri në 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 6. Ndërkohë, qëroni qepën dhe hudhrën.
 7. Kërpudhat dhe qepën e prisni në kubikë të vegjël.
 8. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 9. Nxehni vaj vegjetal në një tigan.
 10. Qepë për 2-3 minuta Skuqini derisa të zbuten.
 11. Shtoni kërpudhat dhe ziejini në zjarr të fortë edhe për 4-5 minuta.
 12. Hiqni kërpudhat nga zjarri dhe përzieni me mishin e grirë. .
 13. I shtojmë hudhrën, kripën dhe piperin dhe përziejmë mirë.
 14. Tabaka me shtresën e djathit E heqim nga furra.
 15. Përbërjen e mishit të grirë e vendosim në shtresën e ngrohtë të djathit dhe e lëmojmë me një shpatull.
 16. Rule gjithcka ne nje role te ngushte dhe mbeshtjelle me leter alumini.
 17. Rulen e djathit e vendosim ne furre dhe e pjekim ne te njejten temperature per 30-40 minuta.
 18. Anch e leme djathin te ftohet pak, e heqim nga folia dhe e presim ne copa.

Vegla

 • fletë pjekje
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • rende
 • shtypni hudhra